Lisans Mezunlarının Askerlik Erteleme (Tecil) İşlemleri

Lisans Mezunlarının Askerlik Erteleme (Tecil) İşlemleri

Lisans mezunlarının askerlik erteleme işlemleri bizzat kendisin başvurusu ile yapılmaktadır. Lise eğitimi sonrası üniversiteye başvurduğu andan itibaren askerlik yapı gelen bireylerin askerlik işlemleri üniversite öğrenci işleri daire başkanlığı tarafından yapılmış olup lisans eğitimi bittiğinde yine bilgiler MSB’ na öğrenci işleri daire başkanlığı tarafından gönderilmektedir. Bu andan itibaren diploma veya çıkış belgesi alan kişi doğrudan kendi başvurusu ile askerlik erteleme işlemlerini yapabilir.

Lisans mezunları en geç 29 yaşına kadar askerlik erteleme işlemleri yapabilmekte olup herhangi bir sağlık gerekçesi yok ise ve yüksek lisans, doktora gibi bir eğitim tamamlamadı ise askerliğe katılmak zorunluluğu vardır.

Lisans mezunları diploma tarihinden itibaren 2 yıl boyunca askerlik erteleme tecil işlemlerini yapabilirler, zira kanunların verdiği doğal yasal süre 2 yıldır. Bu süre mezuniyet tarihinden itibaren başlamış olup sizler ne zaman başvuru yaparsanız yapın mezuniyet tarihi baz alınmaktadır.

Mezuniyet sonrası 2 yıl daha tecil işlemleri yaptıran kişilerin tecil askerlik erteleme süreleri dolduğunu ya askere katılma veya başka sebepler ile yeniden erteleme işlemleri yatırabilmektedirler.

Lisans eğitimi sonrası yüksek lisans sürecinde;

Lisans eğitimi almış ve mezun olmuş kişiler doğruda yüksek lisans eğitimine başlar iseler eğitime başlangıç tarihinden itibaren 3,5 yıl boyunca erteleme hakları elde edeceklerdir. Ancak bu erteleme mezun olmamaları durumunda 29 yaş ile sınırlıdır.

Lisans eğitimi sonrası doğrudan doktora eğitimi sürecinde;

Lisans mezunları doğrudan doktora eğitimine başladıkları durumda askerlik erteleme işlemlerini kendileri belgeler sunarak başvuru yapıp gerçekleştireceklerdir ancak bu süreç 6 yıl olup 6 yıl sonra 29 yaşını geçen bireylerin mezuniyet durumuna bakılmaksızın askere çağrılma durumu meydana gelecektir. Bu açıdan yaşınız 24 veya altı ise doğrudan master yapmadan doktora eğitimine başlamak mantıklıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.