Kredi Notu Sorgulama İşlemleri Hakkında Bilgiler

Kredi Notu Sorgulama İşlemleri Hakkında Bilgiler

Kredi Notu Ne Demektir?

Bütün finansal geçmiş dönemlerinizin ve bankalarla olan ilişkilerinizin müşterek bir müessese tarafınca (Kredi Kayıt Bürosu) toplanarak inceleme edilmesi neticesinde meydana gelen şahısa özel puana “kredi notu” denir. Elde edilen kredi notu finansal kurumlar tarafınca yeni kredi müracaatlarının ve öteki finansal taleplerin değerlendirilmesinde en mühim kriter olarak kullanılmaktadır.

Kkb (Kredi Kayıt Bürosu)

Türkiye’nin ilk ve tek kredi bürosu olma niteliği taşıyan ve piyasanın önde gelen 9 bankasının ortaklığı ile 11 Nisan 1995’te yaşama geçen kurumdur. Ülkemiz Bankalar Donanması nezdinde kurulan Tehlike Merkezi’nin de tek hizmet sağlayıcısı olarak vazife yapmaktadır. 2014 senesinde İstanbul Anadolu Yakası’nda Findeks’i kurarak, kurumsal müşterilerinin beraberinde kişisel kullanıcılara da hizmet vermeye başlamıştır.

Kredi Kayıt Bürosu’nu kuran bankalar: Akbank, Denizbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Şekerbank, Vakıflar Bankası, Yapı Kredi, Ziraat Bankası.

Findeks Tehlike Tutanağı Ne Demektir?

Findeks Tehlike Tutanağı, bütün finansal geçmiş dönemlerinizin (kredi, kredi kartı vb.) Kredi Kayıt Bürosu’nun (KKB’nin) istatistikleri çekilerek, düzenlenmesi neticesinde meydana gelen bir kredi notu rapordur. Bu rapor yardımıyla bankalar ve finansal kuruluşların gördüğü finansal geçmiş dönemlerinizi ve kredi notunuzu sizde görebilir ve buna nazaran kendi finansal durumunuzu değerlendirerek inceleme yapabilirsiniz.

Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu sorgulamanızı “Kredi Raporu” ile ilgili sayfamız olan kredi notu hesapla sitemizden finansal geçmisinizi bir dakika içerisinden bilgi alabilirsiniz.

Ödemelerinizi Aksatarak Kredi Notunuzu Bozmayın!

Kredi ve kredi kartı borç ödemelerinizde zorluk çekiyorsanız, kredi notunuzu bozmadan önce finansal gücünüze nazaran ödemelerinizi birleştirerek yapılandırmalısınız. Şayet, ödemeleriniz gecikmeye başladıktan sonra yapılandırma talebinde bulunursanız, kredi notunuz yüksek olmamasından ötürü finansal kurumlardan tasdik alamayabilirsiniz. Bu durumla rastlamamak için borç tevhit kredisinin koşullarını incelemenizde yarar mevcut.

Ölen kişilerin kredi borcu aksayabilir, bu sebeple geç kalmadan Ölen kişinin banka borcu isimli konumuzu inceleyerek, kişinin borcunun ne olacağı hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Kredi Notunu Yüksek Tutmanızın Sağlayacağı Yararlar

Kredi notunu meydana getiren istatistiklerin gün geçtikçe gelişim göstermesi, kredi notu puanlaması ve incelemelerinin daha realist ve doğru bir durum almasına neden oldu. Bundan ötürü kredi kullandıran kurumlar kredi notuna, kredi değerlendirme kriterleri içinde daha çok hisse vermeye başladı. Bu nedenten ötürü kredi notu iyi olan şahısların finansal kurumlarda türlü ayrıcalıkları oldu.

Banka Kredi notu iyi olan şahısların finansal kurum ve kuruluşlardaki ayrıcalıkları:

En Düşük faiz ve uzun taksit ile borçlanma ayrıcalığı,
Ticari ilişkideki itimat duygularının süratli ve basit oluşması,
İyi müşteri olabilmenizi,
İşbirliği koşullarının daha basit esnetilebilme pozitif yanları,
Size özel ürün teklifleri,
Size sunulan hizmet kalitesinde yükseliş,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.