Komando Olma Şartları Nelerdir?

0

Ülkemizde Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde özel ve zorlayıcı eğitimlerle yetiştirilen, diğer birliklerden daha bağımsız ve zor görevlerde iş yapan ve baskın, sabotaj gibi çeşitli özel görevleri üst beceri kabiliyetleriyle gerçekleştiren pek az sayıda askerden kurulu birliğe komando birliği denir. Günümüzde komando bünyesinde görev alan askerlerin hemen her birine de komando denilmektedir. Komandolar oldukça özel eğitim almış askerlerdir. Havada, denizde ve karada her zaman ve her yerde savaşabilmeleri yetenek ve amacıyla eğitilirler ve hem hava kuvvetleri hem deniz ve bahriye kuvvetleri hem kara kuvvetleri bünyesinde pek çok görev alırlar ve görevlerini başarıyla yaparlar. Ülkemizde komandolar ülke savunmasının yapılmasında en etkin güçtür. Günümüzde askerlik ve celp çağı gelen gençlerin en büyük hayallerinden biri de özel kuvvetlere katılmak ve komando olabilmektir. Çünkü komando olmak hatta komando olabilmek asker için ve asker ailesi için en büyük gurur ve onur kaynağıdır.

Nasıl Komando Olunur?

Ülkemizde komando olmak için aranan başlıca şart gönüllü olmaktır. Askerliğini komando gururuyla yapmak isteyenler öncelikle, celp işlemleri için şubeye gittikleri zaman kendilerine verilen formdaki Komando Olmak İstiyorum seçeneğini mutlaka işaretlemeleri gerekiyor. Kimi askerlik şubelerinde ise şube ve garnizon çalışanlarının sözlü olarak sorduğu komando olmak istiyor musun şeklindeki sorusuyla beyan aldıkları biliniyor. Ülkemizde komando olmaya gönüllü olmak, her gönüllünün komando olabileceği anlamına gelmiyor elbette. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinin ihtiyaçları, gönüllünün fiziksel özellikleri, sağlık durumu, eğitim durumu ve yetenekleri baz alınarak karar verilmekte. Komando olmak için aranan en önemli şart ise fiziksel ve ruhsal olarak sağlam olmaktır. Halk arasındaki genel söylenişin aksine komando olmak için illa ki uzun boylu ve kalıplı, kaslı olmak gerekmiyor. Uzun boylu ve sağlam yapılı, kaslı olmak elbette bir tercih sebebidir ancak  unutulmamalı ki komando olmak çok sağlam bir irade işidir.

Komando Boy Kilo Şartları Nelerdir?

Komandoluk hakkında belirttiğimiz üzere üllkemizde komando olmak için illa ki yüksek fiziksel özelliklere sahip olmak, tabiri caizse “Arnold Schwarzenegger” olmak gerekmiyor. Ortalama 1.70 m boyla hatta kimi zaman 1.65 m boyla bile komando olmak mümkün, epey örnekleri de mevcut. Komando olmak için istenilen fiziksel özelliklerde asıl önemli olan boy ve kilonun birbiriyle orantısıdır. Boyun santimetre türünden son iki rakamı ile kilo arasında 10’dan daha fazla fark olmamasına dikkat edilir. Yani 175 cm boyundaysanız kilonuzun 65 ile 85 arasında seyretmesi gerekir. Ayrıca fiziksel durumunuz hali hazırda çok çok iyi olsa bile geçmişte ciddi bir ameliyat geçirmiş ve aksaklık yaşıyor olmanız komando olma ihtimalinizi bir hayli düşürür. Türk Silahlı Kuvvetleri personel temini sırasında risk faktörünü en aza indirmek için, ciddi ameliyat olanları ve çeşitli sebeplerden kısıtlı olanları komando olarak seçmeyi tercih etmemektedir.

Komando Olmak Zor Mu?

Pek çok Türk gencinin hayali olan komandoluk, elbette diğer askeri sınıf ve birliklere nazaran çok daha zorlayıcı ve ağır eğitimler almaktadırlar. Bu sebepten dolayı komando olmanın oldukça zorlu askeri birlik grubu olduğunu söyleyebiliriz. Aldıkları eğitimler, muharebe ve çarpışma eğitimleri, gece eğitimleri gibi pek çok özel kuvvetler bünyesinde gerçekleştirilen eğitimler komandoları her durum ve şartlar için hazırlamaktadır. Hal böyle olunca komando eğitimleri diğer askeri birlik eğitimlerine kıyasla çok daha ağır ve zorlayıcı şartlarda gerçekleşir. Nitekim komando olacak bireyin gerek fiziksel gerekse mental açıdan tüm zorlayıcı durumlar karşısında dirençli ve güçlü bir şekilde ülkesini savunması beklenir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.