Kısa Dönem ve Yedek Subay Adayı Askerlik

Kısa Dönem ve Yedek Subay Adayı Askerlik

Kısa Dönem ve Yedek Subay Adayı (Astek) sınıflandırmaları ile ilgili sorularınızı alt kısımdan sorarak bizlere ulaştırabilir, ayrıntılı cevaplara sahip olabilirsiniz.

Kısa Dönem ve Yedek Subay Adayı (Astek) Askerlik Sorusu: İyi günler, ben 2013 de İktisadi ve İdari Bilimler fakültesinden mezun oldum ve geçen dönem kpss ye çalıştım ama başarılı olamadım. Şimdi askerliği yapmak istiyorum ama kısa veya uzun karar veremedim merak ettiğim bir soru var, bizim fakülte mezunlarının yedek subay olma ihtimali az diyorlar eğer ben uzun dönem askerlik yapmak istediğim belirtirsem ve yedek subay olamazsam uzun dönem askerliğimi er olarak mı yapacağım ?

Cevap: Merhaba, siz askerlik işlemleriniz sırasında Yedek Subay olarak 12 ay askerlik yapmak istediğinizi belirtiniz. Tsk tarafından sınıflandırmanız yapılır. Ya kısa dönem er olarak yada uzun dönem yedek subay adayı olarak askerliğinizi yaparsınız. Uzun dönem 15 ay er olarak askerlik size uygun değildir, merak etmeyin sonucunuz o şekilde çıkmayacaktır.

YORUMLAR

  1. HABİB USLU dedi ki:

    şu askerliği nerde yapacağım bilgisine nasıl ulaşabilirim acaba

  2. rabia ertürk dedi ki:

    I günler benimde öğrenmek istedigim biseyler var yardimci olursanız sevinirim şimdi 4 yıllık mezun olupda uzun dönem ücretli askerlik yapanlar var ya benim nisanlim uzun donem olarak başvurdu acemilik dönemi kac ay oluyor onu ogrenmek istiyorum sonra uzun dönem olanlarda doğuda dağ Bayır dolaniyomu oraya atanma şansları nedir bide biz askerligin 4.5 ayinda nikah yapmayı düşünüyoruz evci çıkış yapabiliyorlar mi yani sabah gidip akşam gelme gibi durumları olabiliyor mu daha sonra 1 yıl bitiminde askeriye kalmak istiyor yine aynı yerde devammi edicek yoksa başka yeremi gondercekler ve askerde kalmak icin yinede sinava girecek mi ve hangi rutbeye kadar cikabiliyor bana bunları anlayabilecegim şekilde anlatirmisiniz tereddutlerim var çünkü teşekkürederim