Ultimate magazine theme for WordPress.

Kısa Dönem Askerlik Sorgulama

27

Askerlik çağına girmiş olan ve askere gitmelerine yaklaşık 15 gün kalan asker adaylarının askerlik sorgulama işleminin nasıl yapılacağını geçtiğimiz konularda anlatmıştık. Normal er statüsünde sınıflandırması yapılan adaylar sistem üzerinden Sevk Edilecekleri Eğitim Merkezi başlığından sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler.

Kısa Dönem Askerlik Sorgulama işlemi nasıl yapılır ?

4 yıllık fakülte mezunları Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde askerliklerini Yedek Subay Adayı (Astek) veya Kısa Dönem er olarak yapmaktalar. Kısa dönem olarak askerliklerini yapacak olan adaylar, celp dönemleri yaklaştığında askerliklerini e-devlet üzerinden sorgulayabilirler.

Sorgulama yapabilmek için kişisel e-devlet şifresine ihtiyaçları vardır, sadece tc kimlik numarası ile sorgulama işlemi yapılamaktadır. Şifreyi temin eden asker adayları e-devlet sistemine giriş yaparak kısa dönem sorgulama işlemi için Sevk Edilecek Eğitim Merkezikısmında sorgulama işlemini yapabilirler, ayrıca yedek subay adayları ise, Yedek Subay Sunıflandırma Sonucu Sorgulama başlığı altından acemi birliklerini sorgulayabilirler.

Kısa Dönem Askerler Facebook grubunda toplanıyor, sizde kısadönem adayı iseniz, facebook grubuna katılma isteği gönderiniz, alt kısımdaki linki kopyalayıp tarayıcınızın yeni penceresine yapıştırarak, facebook kısa dönem askerler grubuna katılma isteği gönderebilirsiniz.

https://www.facebook.com/groups/kisadonemaskerlik/

Kısa Dönem Askerlik Sorgulama ile ilgili olarak sitemiz üzerinden bizlere ulaşan askerlik sorularını sizler için cevapladık.

Kısa Dönem Askerlik Sorusu: Kısa dönem askerlik yapmak için kasım döneminde gidebilmek için son tarih 15 ağustos ben başvurumu bu tarihe yakın mesela 12 ağustos gibi yaparsam bir sıkıntı olur mu bazı arkadaşlar bir sonraki döneme kalabilirsin fazlalık olursa diyor Birde ben açıköğretim işletme ve örgün öğretim makina mühendisliğinden mezunum hangisiyle başvurmam gerekir bir fark teşkil eder mi şimdiden teşekkürler.

Cevap: Başvurunuzu belirttiğiniz tarihte yapmanızda herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. ancak Kasım celbinde kesin olarak asker olabilirsiniz diyemeyiz. Tsk tarafından alımlar gerçekleştiği için bir sonraki celp dönemlerinede kalma ihtimaliniz olabilir. 4 yıllık fakülte diplomanız ile başvurmanız yeterlidir.

5 Yorumlar
 1. fatih diyor

  Merhaba askerlik şubesinden erken sevkimi aldırmıştım Ağustos ayı 17si için. Şimdi e devletten bakıyorum yerim belli değil. Acaba eylüle mi kaldım

 2. fikret baş diyor

  merhaba ben 1996 doğumluyum askerlik kağıdı ne zaman gelir

  1. Ast Subay diyor

   Merhabalar, Kütüğünüzün bulunduğu muhtarlık veya adrese posta yolu ile gelecektir.

 3. Enes kes diyor

  Ben. 97 dogumluyum muayene kagidi gelecekmi. Acaba yoksa biz gidip basvuracagiz.

  1. Ast Subay diyor

   Merhabalar, kütük’ün bağlı bulunduğu adres veya muhtarlığa gelecektir. Size en yakın askerlik şubesine giderek muayane olabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.