askerliksorgulama
Her Türk Asker Doğar

Kaynaştırma Raporu Olanların Askerlik Durumu

1

Merhaba, bu konumuzda sitemiz üzerinden yönetimdeki arkadaşlarımıza ulaşan bir sorudan bahsetmet istiyoruz. Asker adayı arkadaşımız kendisinin “Kaynaştırma Raporu” olduğunu ve bu raporla askerlikte ne gibi durumlarla karşılaşırım diye sormuş.

Kaynaştırma Raporu olanlar askerde ne yaparlar?

Kaynaştırma raporunun ne olduğunu bilmeyen arkadaşlar için öncelikle bunu açıklamak istiyoruz.

Kaynaştırma raporu Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Rehberlik Araştırma Merkezleri’nin, IQ düzeyi 60-90 arasında olan, dikkat dağınıklığı ve özel öğrenme güçlüğü çeken atipik otizm tanılı öğrenciler için verdiği bir belgedir.

Kaynaştırma:
• Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin
• Akranları ile birlikte
• Eğitim ve öğretimlerini
• Bütün kademelerde sürdürme esasına dayanan,
• Destek hizmetlerinin sağlandığı
özel eğitim uygulamalarıdır.

Başka deyişle  engelli bireylerin engeli olmayan bireylerle eğitsel ve sosyal olarak bütünleşmesini sağlama işlemidir

Her insanda olduğu gibi özel eğitime muhtaç birey de sevilmek, takdir   edilmek, beğenilmek, değer görmek ve kimseye bağımlı olmadan yaşamak ister .

Bu onların en doğal hakkı olduğu gibi, toplumsal bütünlüğün ve kalkınmanın temelidir.

Özel eğitime ihtiyacı olan bireylere verilen eğitimin niteliği ne kadar iyi olursa olsun sonuçta onu, içinde yaşadığı toplumun bir üyesi haline getirmiyor ve kabul görmesini sağlamıyorsa verilen eğitim işe yaramayacaktır.

Bu nedenle kaynaştırma eğitimi her türdeki özel eğitime ihtiyacı olan bireyin devam ettiği okullarda  bir hizmet alanı olarak görülmesini ve bazı tedbirlerin alınmasını gerektirmektedir.

Şimdi gelelim asıl konumuza, kaynaştırma raporu olan asker adayları, askerlik muayeneleri sırasında bu raporlarını doktora sunmak zorundalar. Raporu sunan kişilerin askerlikleri için kararı askeri muayene doktoru verecektir. Sonrasında birliğinizde sizleri olması gerektiği şekilde askerlik yaptıracaklardır. Tabiki bu rapordaki tanı ile orantılı olarakta değişiklik göstermektedir. Aslında her şey askerlik muayeneniz de belli olacaktır.

1 yorum
  1. Hayallerim diyor

    Merhaba öncelikle ben 20 yaşında bi gencim ve subaylık sınavına ve yks ye girdim milli savunma üniversitesine başvuru yaptım şu an sonuç bekliyorum sağlıktan geçicem benim ilk okuldan kalma raporum var kaynaştırma olarak geçtim raporun adı yani ne şekilde neye göre çıkmıştı yüzde 50 algılama problemi vardır diye ben bunu nasıl kaldırabilirim nereye gide bilirim ilk okulda kaynaştırma olarak bitirdim ama lisede tamamen kendi hakkımla geçtim hatta lise de hiç Bi rehberlik hocasının müdürün rapordan bişey den haberleri yoktu bu konu hakkında da hiç Bi hocam sen kaynaştırmasın diyip not vermedi isterdim hekez kendi hakkıyla geçiyo sende hakkınla geç derlerdi ve hiç Bi zaman sınavdan not almadım hemp ne cevapladıysam onun puanını aldım lütfen bana yardımcı olun akıl verin ona göre hareket edim hayallerim yıkılacak emeklerim zayolcak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.