Kadrolu Asker Olmak ile İlgili Bilgiler (Güncel)

Kadrolu Asker Olmak ile İlgili Bilgiler (Güncel)

Kadrolu askerlik süreci özellikle 2010 yılında gündeme gelip bir kısım uygulamalar ile daha profesyonel bir ordunun kurulmasının ilk adımı atılmıştır. 2010 yılında başlatılan uygulama ile ilk etapta 10 Bin sözleşmeli asker ağır eğitimlerden geçirilerek kadrolu şekilde askerlik mesleğini er ve erbaş olarak yapacaklardır. Bu uygulama da askerler için ön görülen 3 Bin TL ye yakın maaş ve iş güvencesi bir hayli çekicidir. Bunun yanı sıra bekârların seçilmesi kriter olarak değerlenirlerken bu 10 yıl sözleşmeli olarak er vazifesi yapan kişiler daha sonra kadrolu olarak karakol ve cezaevi koruyarak güvenlik güçleri sınıfına katılacaklardır. 10 yıl sözleşmeli olarak er olan ve akabinde kadroya geçirilen kişiler bu 10 yılsonunda 30 maaş da ikramiye ile ödüllendirileceklerdir.

Kadrolu olarak er dışında astsubay, çavuş, subay ve daha üst kademede rütbeli olaraktan görev alabilir, hem vatani görevi yerine getiri hem de askerlik mesleği ile vatan sevgisini hayatın bir parçası haline getirebilirsiniz. Kadrolu olarak çalıştırılacak askerin rütbesi, sayısı, yükselme kriterleri, alım kriterleri gibi tüm kanunlar Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan çalışmalar ve çıkarılan kanunlar ile yürütülmektedir.

Askerlik kanunları özellikle 1111 sayılı askerlik kanunu ile bir kontrol ve koordine altında tutulurken diğer kadrolu askerler için askeri liseler, harp okulları, akademiler gibi askeri okullardan yetişen personeller alınmaktadır. Daha fazla eğitim ve daha modern yaklaşım ile asker olan bu kişiler, disiplinli, vatansever ve ülkesine faydalı birer birey olarak kadrolu asker olacaklardır. Hayatlarının büyük kısmı üniforma, silah, eğitim ve strateji olacak olan bu kadrolu askerler sivil hayattan daha uzak ve daha bağımsız yaşamayı tercih edeceklerdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.