Askerlik Sorgulama
Askerin Buluşma Noktası

Kadınlar İçin Askerlik Durumu (Gönüllü)

0

Bildiğiniz gibi Askerlik Kanunu’nun 7179 nolu maddesinde açıkça belirtildiği gibi 20 yaşını bitirmiş her Türkiye Cumhuriyeti erkek vatandaşı mecburi askerlik görevini yapmak zorundadır. Ancak bayanlar için herhangi bir zorunluluk söz konusu değildir. Peki ya Bayan askere gitmek istiyorum derse ve bu konuda ısrarcı olursa, bu durumda neler olabilir ve nelerle karşılaşabilir? İşte yanıtları ve eğer mümkünse hangi yöntemler takip edilmelidir?

Bayan Askere Gitmek İstiyorum Derse

Öncelikle belirtmek gerekir ki; aralarında İsviçre, Brezilya ve İsrail gibi ülkelerde olduğu gibi bir sistem henüz ülkemizde bulunmamaktadır. Bu yüzden bu ülkelerin aksine ülkemizde kadınlar için askerlik yapmak için herhangi bir zorunluluk yoktur. Ancak bu durumda bazı özel istisnalar sayesinde kadınlar da gönüllü askerlik yapabilmektedir. Peki ya nasıl?

Kadınlar İçin Askerlik Durumu

Kadınlar genel olarak Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde asker olabilmektedir. Elbette diğer alanlarda da son zamanlarda çok fazla sayıda başvurunun olmasından dolayı da farklı alanlarda değerlendirilmektedir. Öyle ki Afrin ve Zeytin Dalı harekatları için binlerce kadın, askerlik yapmak için dilekçelerini teslim ettiler ve her ne kadar savaş için olmasa da bazı alanlarda kullanılacaklardır.

Subay ve Astsubay Olma Durumları

Ülkemizde bini aşkın kadın, subay ve astsubay olarak görev almakta ve TSK bünyesinde bazı alanlarda görevlendirilmektedir. Genel olarak savaş meydanı değil de geri görev olarak bilinen revir, temizlik ve yemek gibi alanlarda kullanılsalar da, rütbe olarak komutan olarak da görev alabilmektedir. Eğer siz de bir kadın olarak asker olmak istiyorsanız; dilekçeniz ile birlikte Askerlik Şubesine başvuru yapabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.