Ana Sayfa Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Kaç Kilo Olursam Askere Gitmem?

Askerlik sürecinde en çok sorulan sorulardan biri de hiç kuşkusuz kilo ve boy sorunudur. Aslında bunun için yönetmelikte net bir boy veya kilo geçmese de şu ibare geçmektedir. Boyunuzun 1 metreden sonraki kısmını alın ve 3 çıkarıp 30 ekleyin. Bu, üst limittir. Mesela 180 cm boyunda iseniz 80 cm’yi ele alalım. Bundan 3 cm çıkarsa […]

Askerlik sürecinde en çok

Askerlik sürecinde en çok sorulan sorulardan biri de hiç kuşkusuz kilo ve boy sorunudur. Aslında bunun için yönetmelikte net bir boy veya kilo geçmese de şu ibare geçmektedir. Boyunuzun 1 metreden sonraki kısmını alın ve 3 çıkarıp 30 ekleyin. Bu, üst limittir. Mesela 180 cm boyunda iseniz 80 cm’yi ele alalım. Bundan 3 cm çıkarsa 77 cm olur ve 30 eklenirse; 107 kilo ortaya çıkar. İşte sizin askerlik yapmanız için gereken maksimum kilo budur. Bir diğer ifade ile sizin askerlikten muaf olmanız için 108 kilo ve üzeri olmanız gerekecek. Peki ya alt limit?

Çürük Alt Limit Ne Kadardır?

Her zaman aşırı kilolu olmanız beklenemez. 1111 nolu Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği kanununda belirtildiğine göre; aşırı derecede zayıf olmanız da, askerlikten muaf olmanıza neden oluyor. Bunu da şu şekilde hesaplayabiliriz. 180 cm iseniz 80 cm’yi alın ve 3 ekleyip 30 çıkarın yani 53 kilo olmanız durumunda askerlikten muaf olursunuz. Peki bu durum devam eder mi?

Tek seferde kilodan askerlik tecili olmaz

Aslında şunu da eklemek gerekir. Bu kiloda olmak sizi sadece tecil ettirmenize yardımcı olur. Yani, eğer ilk yıl bu kilolarda iseniz; bir sonraki yıl tekrar muayene olur ve durumunuza bakılır. O yıl da öyleyseniz, bir sonraki yıl tekrar muayene olursunuz. 3 yıl üst üste aynı durum söz konusu ise; bu durumda artık kalıcı olarak çürük olursunuz.