Kaç Kilo Olanlar Askerlikten Muaf Olur?

0

Askerliğe engel sağlık sorunlarından biride aşırı kilolu veya zayıf olmaktır. Bu tip sağlık sorununuz varsa askerlikten muaf tutulursunuz. Kaç kilo olanlar askerlikten muaf olur? Haberimizde…

SAĞLIK SORUNLARI NEDENİYLE ASKERLİKTEN MUAFİYET

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her Türk genci, Askerlik Kanununa göre 20 yaşına girdiği yılın ocak ayından itibaren vatani görevini yapmakla yükümlüdür. Yılda 4 kez olan celp dönemlerinden birinde askere alınanan gençler ancak bazı özel durumlarda erteleyebilir (eğitim, iş, sağlık) veya askerlikten muaf tutulabilirler (sağlık). Bu haberimizde konumuz bazı sağlık durumları nedeniyle askerlikten muaf tutulma olacak. Bu durum için halk arasında kabaca “çürüğe ayrıldı” denilse de ciddi sağlık sorunları nedeniyle muaf olmakta utanılacak, eleştirilecek bir durum söz konusu olamaz.

1.111 SAYILI ASKERLİK KANUNU

Askerlikten muaf olabilme şartları bin 111 sayılı “Askerlik Kanunu”na dayanılarak hazırlanan “Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğin”de ayrıntılı şekilde açıklanmaktadır.Sağlık gerekçesiyle askerlikten muaf tutulmanın bir çok farklı durumu vardır. Bunlardan biride fazla kilolu veya aşırı zayıf olmaktır.

SAĞLIK SORUNLARI İÇİN ASKERİ HASTANELERE GİTMENİZ GEREKLİ

Aşırı kilolu olma veya aşırı zayıf olma durumunun tespiti askeri hastanelerde yapılmaktadır. Diğer hastanelerde kilonuzla ilgili vereceği rapor veya sonuçların askerlikten muafiyet için bir hükmü yoktur. Kilo sorununuzla ile ilgili tüm ölçüm ve değerlendirmelerin askeri hastanede yapılması zorunludur. Kilo ile ilgili sorununuz olduğunu düşünüyorsanız askerlikten muafiyet için farklı hastanelerde vakit kaybetmeyerek askeri hastanelere başvurmanız yararınıza olacaktır.  Kilo dışında farklı sağlık sorunlarınız da varsa yine aynı şekilde askeri hastanelerden yardım alabilirsiniz. Muayene sonucunda buradan alınacak raporlar sonucuna göre askerlikten muaf tutula bileceğiniz gibi askerlik yapmanıza engel sağlık sorununuz olmadığına dönükte sonuçta çıkabilmektedir.

KİLONUZDA DOLAYI ASKERLİKTEN MUAFİYET

Askerlikle yükümlü kişi kilo ile ilgili sağlık sorunu olduğunu düşünüyorsa askeri hastanelere başvuru yapmalı, burada yetkili doktorlarca yapılacak muayene sonucuna göre askerlik yapmanıza bir engel olmadığına veya askerlikten muaf tutulmanız gerektiğine dönük rapor hazırlanır. Eğer askerliğe kilonuz la ilgili sorun nedeniyle muafiyet verilirse bu raporu askerlik şubenize ulaştırmanız gerekir. Burada yapılacak işlemler neticesinde askere alınmazsınız.

BOY KİLO HESABI

Askerlikten muafiyetiniz veya elverişli olduğunuzun belirlenmesi altta yer alan örnek hesaplamalara göre yapılır;

  • Boyunuzun son iki hanesi ele alınır; mesela siz boyunuz 170 cm ise 70 kısmı alınır.
  • Alınan bu son iki rakamdan 3 çıkarılır;  70-3 = 67 bulunur.
  • Bulunan değere 30 eklenir; 67 + 30 = 97 bulunur. Yani 170 cm uzunluğunda birisi eğer 97 kilodan fazla ise askere alınmaz.
  • Kısaca; boyunuz son iki hanesinde 3 çıkarıp 30 eklediğinizde elde ettiğiniz sayı kilonuzdan azsa askerlikten muaf olursunuz…

3 KEZ YAPILAN MUAYENE SONUCU DEĞERLER ALT VE ÜST SINIRDA ÇIKARSA ASKERLİKTEN MUAF OLURSUNUZ

Askeri hastanede yapılacak bu tespitler sonucunda kilonuz bu değerden çok veya alt sınırda düşük (tabloda gösterildiği gibi) ise, askerliğiniz bir yıl süreyle tecil edilir ve bir yıl sonra tekrar hastaneye gelmeniz istenir. 2’nci kezde değerleriniz tabloya göre üstünde veya altında bir değer çıkarsa askerliğiniz 2’nci kez tecil edilir ve bir yıl sonra tekrar gelmeniz istenir son kez tekrar yapılan muayene sonucu yine alt ve üst sınırdan yüksek bir değer çıkarsa ömür boyu askerlikle ilişiğiniz kesilir, ilerleyen zamanlarda muayene olmanıza ya da askerlik yapmanıza gerek kalmaz. Hüküm kesindir.

KİLO İÇİN ALT VE ÜST SINIR TABLOSU

Aşağıdaki tabloda yer alan kırmızı çizgilerle gösterilen değerleri boyunuza göre değerlendirerek askerlikten muaf olup olmadığınızı tespit edebilirsiniz. Ancak unutmayın sizin yaptığınız tespit değil hastanede yapılacak tespit geçerli olacaktır;

SAHTE RAPOR ALMANIN CEZASI VAR MI?

Evrakta sahtecilik yaparak sağlık sorunu olmadığı halde kendini çürük raporu almış gibi gösterenler, başta evrakta sahtecilik suçu olmak üzere TCK’nın 304. maddesine göre yasal işlem başlatılır. Evrakta sahtecilik suçuna TCK’da 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngörülmektedir. Bunun yanında gerek görülmesi durumunda 1.111 Sayılı Askerlik Kanunu’na göre idari para cezası yaptırımı da uygulanabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.