Askerlik Sorgulama
Askerin Buluşma Noktası

Jandarmada Er Kalmayacak

0 156

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATV ve A Haber ortak yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, konu hakkindaki soruları yanıtladı.

Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik atılacak adımları paylaşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu:

“Tabii burada profesyonel ordu ve bunun yanında da amatör ama o belli bir disiplini kazanma noktasında atılacak adımlar, bana göre fazlasıyla önemli. Burada yapılması gereken neydi? İşte biz o atılması gereken adımları şu anda attık, atıyoruz. Örneğin jandarma, İçişleri Bakanlığına bağlanacak. Daha önce neydi? Jandarmanın yarısı ilke, anlayış itibarıyla yani güya İçişleri Bakanlığına bağlı ama sicildi, özlük haklarıydı… Bu tür şeylerini belirlemede, bakıyorsunuz Silahlı Kuvvetler kararı vereceği için de tabii jandarma daha çok oradaki emir komuta zincirine bağlı olarak hareket ediyordu. Ama artık durum böyle lmayacak. Jandarma tamamıyla İçişleri Bakanına bağlı olacak. Teşkilat şeması içinde Jandarma Komutan ile Emniyet Genel Müdürü noktasındaki denge gayet güzel bir noktaya gelecek. Eşitler arasında artık buradaki güvenliği temin etmiş olacağız.”

– “OHAL döneminde atılan en önemli adımlardan biri”

“Bir yere kadar artık bundan sonra jandarmaya er, erbaş böylece alınmamış olacak.” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, jandarmanın bütünüyle profesyonelleşeceğine dikkati çekti.

Jandarmanın, polis teşkilatı neyse o şekilde yapılanacağını ifade eden Recep Tayyip Erdoğan, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Şu anda gerekli olan bugün, son, nihai atamaları da yaptık. Oradaki işi böylece bitirmiş olduk. Ama burada tabii bir şeyi daha yaptık. Mesela eskiden kurmay dediğiniz zaman çok şey değişiyordu ama şimdi sınıf subayları, onların general olabilmesinin önünü açtık. Bu bir devrimdir, reform niteliğinde bir devrimdir. Çünkü kurmay sınıfından olmayanlar general olamıyordu veya birkaç tane sembolik 2-3 tane olabiliyordu ama artık sınıf subayları da general olabilecek. Bunun ilk adımını bu şekilde atmış olduk. Jandarmada böyle bir adım atılmış oldu. Bu çok önemli. Benim de 14 yıllık, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı sürecim içerisinde bunun başarılmış olması bu vesileyle böylece olmuş oldu. Ve olağanüstü halin diyebilirim ki en verimli adımlarından biri de bu.”

– “Kuvveti bir araya getirmiş olacağız”

Bir diğer önemli adımın, Sahil Güvenlik Komutanlığının İçişleri Bakanlığına bağlanması olduğuna değinen Recep Tayyip Erdoğan, “Şimdi belki bundan sonra Kıyı Emniyeti, Sahil Güvenlik… Bu ikilem de ortadan kalkmış olacak. Bu şekilde kuvvetler ayrılığından buradaki kuvveti birleştirmiş olacağız. Sahil Güvenlik, Kıyı Emniyeti. Böylece çok daha müşterek ve büyük bir güçle denizlerimizi sağlama almış olacağız.” şeklinde sözlerine devam etti.

“Yavaş yavaş burada ordunun da küçültülmesi aşamasına girmiş oluyoruz.” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şöyle devam etti:

“Jandarmadaki ciddi bir sayı, yani er, erbaştan, onlarda tenkisata gidilince o küçülmüş olacak. Tamamen profesyonel kısım orada kaacak. Hareket kabiliyetini bu şekilde artırıyoruz. İçişleri Bakanlığının hareket kabiliyeti, teknolojik olarak çok daha ileri bir seviyeye gelecek. Yatırımlar noktasında oraya çok daha fazla yatırımlar yapılacak. Silah, mühimmat noktasında çok daha güçlü bir yapı oluşacak. Yani terörle mücadelede artık polisimizin, jandarmamızın bu noktadaki gücünü çok daha ileri taşımış olacağız. Bu gücün artmasıyla birlikte terörle mücadelede çok güçlü bir yapı oluşacak. İnşallah yani polis, jandarma el ele bu işi başarmış olacaklar.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.