Ultimate magazine theme for WordPress.

Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu (JAMYO) Hakkında Tarihçesi

21

Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu 4752 sayılı Kanun ve Astsubay Meslek Yüksek Okulları Yönetmelik esaslarına göre 2003 yılında eğitim öğretime başlamış ve 2005 yılında ilk mezunlarını vermiştir.

Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulunda, Bologna Sürecine dâhil olma çalışmaları 2011 yılında başlamış ve 2012 yılında süreç tamamlanmıştır.

Avrupa’da ortak bir Yükseköğretim alanı yaratmayı hedefleyen Bologna Süreci,19 Haziran 1999 tarihinde İtalya’nın Bologna şehrinde, 29 Avrupa ülkesinin yükseköğretimden sorumlu bakanlarının katıldığı toplantı sonunda Bologna Bildirisi’nin yayınlanmasıyla başlamıştır. Halen, dünyada 48 ülke bu sürece dâhil olmuş, 24 ülke ise bu süreci takip etmektedir.

Türkiye, 2011 yılında Prag’da yapılan toplantıda Bologna Süreci’ne dâhil olmuş ve Yükseköğretim Kurumu (YÖK)’nun koordinatörlüğünde Yükseköğretimin yeniden düzenlenmesi çalışmalarına başlamıştır. Türkiye’deki yüksek öğretim kurumlarının tamamı, 2012 yılı sonuna kadar bu sürece dâhil olacaktır.

Bologna süreci ile kolay anlaşılabilir ve karşılaştırılabilir bir akademik derece sistemi kurulması, bu sistemin kalite güvencesinin sağlanması ve diplomaların ve öğrenim sürelerinin uluslararası alanda tanınması öngörülmektedir.

Bu süreçte, Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi 2008 yılında, Türkiye Ulusal Yeterlilikler Çerçevesi ise 2010 Yılında belirlenmiştir. Bu doğrultuda, her bilim alanının Yeterlilikler Çerçevesi ve bu alanda eğitim veren programların yeterliliklerinin belirlenmesi çalışmaları başlatılmıştır.

Bu kapsamda;

1.   Uluslararası eğitim sınıflandırılmasında, Hizmetler bilim alanında yer alan Güvenlik Hizmetlerinin Temel Alan Yeterlilikleri, YÖK’ün koordinatörlüğünde Kuvvet K.lıkları, J.Gn.K.lğı (JAMYO) ve Emniyet Genel Müdürlüğü temsilcilerinden oluşturulan bir Çalışma Grubu tarafından 23 Eylül 2011 tarihinde belirlenmiş ve söz konusu yeterlilikler 19 Nisan 2012 tarihinde YÖK Genel Kurulunda onaylanmış, 27 Nisan 2012 tarihinde YÖK internet sitesinde yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

2.   Bu çalışmalara paralel olarak, JAMYO’da uygulanmakta olan “Kamu Güvenliği ve Asayişin Sağlanması Önlisans Programı Yeterlilikleri” doğrultusunda okutulacak dersler, ders kazanımları ve ders konu kapsamları ile Avrupa Kredi Transfer Sistemine göre Ders Kredileri yeniden belirlenmiştir.

3.   JAMYO’nun teşkilat ve kadrosu ile akademik unvanlı personel kadroları yeniden düzenlenmiştir.

4.   JAMYO Diploma Ekinin, 09 Ağustos 2012 tarihinde YÖK tarafından onaylanması ile JAMYO’nun Bologna Sürecine dahil olma çalışmaları tamamlanmıştır.

5.         JAMYO’nun Bologna sürecine dahil olması ile, JAMYO’daki eğitim öğretim kalitesi artacak, JAMYO’dan verilen diplomalar uluslararası alanda da geçerlilik kazanacak, JAMYO mezunlarının lisans tamamlama programlarına dikey geçişi için çeşitlilik sağlanacaktır. Yeni düzenleme ile, J.Gn.K.lığı personel yapısının önemli bir kısmını oluşturan Jandarma Astsubayların eğitim seviyesinin yükseleceği ve Jandarmanın emniyet ve asayiş hizmetlerindeki etkinliğinin artacağı değerlendirilmektedir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.