İnternet Üzerinden Askerlik Sorgulama

İnternet Üzerinden Askerlik Sorgulama

İnternetin birincil kullanım amacı olarak nitelendirilebilinecek bilgiye hızlı ve kolay ulaşma imkanı , yalnızca özel hayat içerisinden ziyade yoğunlukla iş ve kamu hayatında da kullanılmaya başlanmış durumdadır. E-Devlet Kapısı sisteminin aktif edildiği günden bu yana kişiler pek çok işlemlerini devlet dairelerine başvurma gereği duymadan gerçekleştirebilmekte ve sorgularını yapabilmektedirler. Milli Savunma Bakanlığı ile ortaklaşa hazırlanan program sayesinde E-Devlet hesaplarına giriş yapan kişilerin faydalanabilecekleri bir sistem de İnternet Üzerinden Askerlik Sorgulama olarak belirlenmiştir.  Kişiler E-Devlet şifresi, T.C. Kimlik Kartı, Mobil imza ve elektronik imza tarzındaki kimlik doğrulama yöntemlerinden birisini seçerek sistem üzerine giriş yapmakta ve askerlik konusundaki durumlarını detaylı biçimde sorgulayabilmektedirler.

İnternet Üzerinden Askerlik Sorgulama sistemlerinin aktif edilmesinden önceki planlanma aşamasında en büyük sorunlardan birisi şüphesiz kişisel bilgilerin güvenliği olarak ortaya çıkmıştır. Her ne kadar özel bir bilgi gibi görünmese de kişilerin askerlik konusundaki durumları ve görev yerleri gibi detayların yalnızca görevli mercilere ve kişinin kendisine özel olarak kalmasının gerekliliği, uzun yıllar boyu İnternet Üzerinden Askerlik Sorgulama sisteminin hayata geçirilememesine sebep olmuştur. Fakat E-Devlet sisteminin kişiye özel şifrelendirme meydana getirmesi ve herhangi bir durumda kişinin mevcut şifresini değiştirmeye imkan tanıması ile birlikte gereken üst düzey güvenliğe de ulaşılması mümkün olmuştur.

Yedi gün yirmi dört saat boyunca aktif olan sisteme giriş yapan asker adayları, bakaya kalıp kalmadıkları veya celp dönemlerine buna benzer pek çok detaya saniyeler içerisinde erişmektedirler. İnternet Üzerinden Askerlik Sorgulama sistemi sayesinde eski yıllarda yer alan sorgu için askerlik şubesine gitme çekincesi ve korkusu da ortadan kalktığı gibi, gerek özel gerekse sosyal hayat içerisinde daha rahat bir yaşantı sürülmesi mümkün hale gelmiştir. İnternet Üzerinden Askerlik Sorgulama ve buna benzer her türlü sistemdeki sorularınızın cevaplarına sitemiz üzerinden erişebileceğiniz gibi, aklınıza takılan herhangi bir noktayı da vakit kaybetmeden konular hakkındaki uzman yetkililerimize yönelterek en kısa zamanda cevaplarınıza ulaşabilirsiniz. Sitemiz, uzun yıllardır olduğu gibi sizlere en güncel bilgiler ile hizmet etmeye devam edecektir.

YORUMLAR

  1. halil yıldırım dedi ki:

    merhabalar, 24.03.1994 doğumluyum üniversite okuyordum okuluma bu sene ara vermış bulunmaktayım seneye tekrar devam edeceğim. fakat sizlere sormak ıstediğim bir şey var. benım sağ gözüm 100 görmüyor, sol gözüm ise uzağı göremiyorum gözlük kullanıyorum. askerlik yapabiliyor muyum?

  2. şükrüllah eke dedi ki:

    askerliyim nereye düştü

  3. mehmet baş dedi ki:

    5.piyade eğitim tugayı 19 aralıkta teslim olmam lazım sınıfım piyade. avcı eri yazıyor avcı eri ne görev yapıyor bilen varsa söyleyebilirmi ?