İnternet Bankacılığı ile E-Devlete Giriş

İnternet Bankacılığı ile E-Devlete Giriş

Gelişen teknoloji ile birlikte kişilerin, yapacakları işlemler daha kolay bir hale gelmiştir. Daha öncesinde devlet dairelerinde beklenen sıraların yerini teknoloji çağı almıştır. Gelişen teknoloji ile birlikte, devlet kurumları da internet üzerinden verilerini halka açık hale getirmiştir. Bireyler kişisel bilgileri sayesinde e-devlet üzerinden, bütün işlemlerini halledebilmektedir. Sadece ıslak imzalarının gerektiği yerlerde bu platformu kullanamayacaklardır. Bu sistemi kullanabilmek adına öncelikli olarak yapacakları şey, hesaplarını aktif hale getirmek yönünde olacaktır. Hesaplarını aktif hale getirebilmeleri için öncelikli olarak, devlete bir miktar ücret ödemek durumundadırlar. Bu ücret cüzi bir miktar olmakla birlikte vatandaşı yıpratmayacak düzeydedir. Kişilerin bu işlemi yapabilmesi adına PTT şubelerine gitmeleri gerekecektir. Ancak; orada oluşan uzun kuyruklar vatandaşın sadece vaktini çalmaktadır. Böyle bir şey ile karşılaşma istemeyen bir birey, internet bankacılığı ile e-devlete giriş sağlayabilecektir. Kendi bankasının internet bankacılığını kullanarak bu ücreti kolay bir şekilde yatırabileceklerdir. Yatırmış oldukları bu işlemden sonra, kolay bir şekilde e-devlete giriş yapabilecekler ve işlemlerini halledebileceklerdir.

Bu platform üzerinden devlet dairesindeki bütün işleyişinizi görmeniz mümkün olacaktır. Özellikle askerlik sorgulama, KYK burs sorgulama olaylarını bu çatı altından yürütmeniz mümkün olacaktır. Fakat bunun dışında hizmet veren başka platformlarda bulunmaktadır. Bu platformlar üzerinden de devlet dairesindeki işlemlerinizi yürütebilirsiniz. Alt yapıları e-devlete dayandığından ötürü, buralardan alacağınız bilgiler de doğru olacaktır. Ancak; sahtekârlık yapmak üzere kurulmuş olan bazı platformlarda bulunmaktadır. Kişilerin böyle bir duruma karşı yapması gereken şey, hakkında şikâyet oluşturulmuş olan site üzerinden işlem yapmamak yönünde olacaktır. Böyle bir şeyi göz ardı eden kişinin, başına istemediği şeyler gelecektir. Bilgileri çalındığı takdirde, banka hesapları üzerinden de kolay bir şekilde işlem yapılabilecektir. Bunun için öncelikli olarak banka hesap numaranızı ve diğer resmi belgelerinizi isteyen yerlere karşı temkinli yaklaşmanız gerekecektir.

Tercihinizi il olarak e-devletten yana kullanmalısınız. Buradan rahat bir şekilde işlem yapamayacaksanız, alternatif yolları değerlendirmeniz gerekir. Bazı zamanlarda bu site üzerinden işlem yapmak çok zor olmaktadır. Özellikle askerlik sorgulama konusunda bireyler, bir anda yüklendiklerinden ötürü sitenin sunucusu bu kadar ziyaretçiyi kaldıramayacaktır. Buna bağlı olarak işlem hızınız düşecek ve hızlı bir şekilde işlem yapamayacaksınız. Yine de devlet dairesine giderek işlem yapmanızdan daha kolay olacak bu yolu benimsemelisiniz. Çünkü orada beklemek insanlar için çok yorucu bir davranış olmakla birlikte, vakit kaybından başka bir şey değildir.

YORUMLAR

  1. mahsum sarac dedi ki:

    ne zaman askere gidecem 01 01 1997 dogumlu

    1. Ast Subay dedi ki:

      Merhabalar, 2016 yılında muayane olabilirsiniz 2017 yılı içerisinde de 1,2,3 veya 4 celbinde askere alınabilirsiniz. Kütüğünüzün kaç celp aldığına bağlı olarak gidersiniz.