Askerlik Sorgulama
Askerin Buluşma Noktası

İllere Göre Asker Maaşları – Er Maaşları Ne Kadar?

0

Her yıl binlerce asker adayı, askerlik için geri sayıma başlıyor. Ve aynı zamanda telaşlar da ister istemez artış gösteriyor. Kimi asker adayları bu telaşların arasına bazı soru işaretlerini de sıkıştırmayı ihmal etmiyor. Peki bu sorulardan en çok merak edilenlerden olan Er ve erbaşların maaşı sizce bu sene ne kadar? 2019’da herhangi bir zam artışı meydana geldi mi? Bu yazımızda, er ve erbaşların harçlıklarının ne kadar olduğuna ve yapılmışsa, son zamlar ile birlikte bu rakamın ne kadara çıktığına değineceğiz. İşte Er ve Erbaş Maaşları (Harçlıkları) Ne Kadar? sorusunun en net cevabı…

Asker Harçlıkları Nedir?

Her yıl TSK bünyesindeki askerler, harçlıklar almaktadır. Esasında buna maaş demek pek de doğru bir ifade olmayabilir. Zira, hak ve ödevler maaşa tabi tutulamaz. Ve askerlik de bir hak ve ödevdir. Dolayısı ile buna harçlık demek daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Asker harçlıkları, her ay Devlet Bütçesinin TSK’ya devrettiği miktarın belirli ödenekler şeklinde, emrindeki askerlere dağıtılması olarak tanımlanabilir. Bu miktar, TSK ve Savunma Bakanlığının ortak deklarasyonu ile TBMM Plan ve Bütçe komisyonuna sunulmasının ardından belirlenir. Her yıl bu sonuçlara ve yönetmelik değişikliklerine göre miktar belirlenir ve askerlere harçlık olarak sunulur.

2019’da Er ve Erbaş Maaşları Ne Kadar?

2019 yılında Er ve Erbaş Maaşları (Harçlıkları) Ne Kadar? diye merak ediyorsanız; öncelikle geçen sene ne kadar olduğuna bakalım. 2018 yılında, her ile bağlı olarak asker harçlıkları 10 ila 250 TL arasında değişmektedir. Bu, ilin bulunduğu bölgeye ve risk alanına bağlı olarak değişmekle birlikte, takdim edilen durumlara göre de değişiklik gösterebilir.

2019 yılında ise taban er ve erbaş askerlik harçlığı ise 110 TL’ye çıkmıştır. Bununla birlikte Doğu görevi bulunan askerler ise 250 TL’ye yakın harçlıklar alabilmektedir.

Sözleşmeli Er ve Erbaş Maaşları Ne Kadar?

Sözleşmeli er ve erbaşların maaşı ise bu yıl; 3750 ila 4500 arasında değişkenlik göstermektedir. Batı için 3750, Doğu görevleri için ise 4500 TL dolaylarında bir maaş verilmektedir. Sözleşmeli er maaşları görevde bulunulan ile göre elbetteki farklılıklar görülebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.