Ana Sayfa Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

İki Yıllık Üniversite Meslek Yüksek Okul Mezunları na Kısa Dönem Askerlik 2011 – 2012

Bu haberin fotoğrafı yok

YÖK, iki yıllık yüksek okul mezunlarının da kısa dönem askerlik yapmasına olanak sağlayacak yeni bir model üzerinde çalışma yapıyor. YÖK Başkanı Özcan, çalışmalarla ilgili ilk kez konuştu.
 
 
 
YÖK, tüm üniversitelileri ilgilendiren yeni bir askerlik modeli üzerinde çalışma başlattı.
 
YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, üniversite mezunlarının askerlik sorununa çözüm bulmak için ABD’de uygulanan ‘GI BİLL’ sistemi üzerinde çalıştıklarını açıkladı.
 
Özcan, “Ordu, vakıf üniversitelerinde burslu öğrenci okutacak. Daha sonra da bunları subay statüsünde TSK’da istihdam edecek” dedi.
 
MESLEK YÜKSEK OKUL MEZUNLARI DA KISA DÖNEM ASKERLİK YAPACAK
 
Çalışılan modele göre, meslek yüksel okul mezunlarına da kısa dönem askerlik yapacak.
 
TSK, burslu öğrenciler alacak ve vakıf üniversitelerinde 2 yıllık veya 4 yıllık bölümlerde okutacak. Bu öğrenciler belli bir süre TSK’ya hizmet edecek. TSK ihtiyacına göre insan gücünü bu yolla temin edeceğinden bu sistem dışında kalan öğrenciler de yeniden düzenlenmiş kısa dönem askerlik yapacak.
 
Meslek yüksek okullarının uzun dönem askerlik yapma sıkıntıları da çözüleceğinden bu bölümler de tercih edilebilir hale gelecek.
 
GI BİLL sistemi nasıl çalışıyor?
 
Zorunlu askerliğin bulunmadığı Amerika’da ABD ordusu gençleri askerliğe özendirmek için özellikle üniversite eğitimine bütçesi yeterli olmayan lise mezunlarını hedef alıyor. Bu kişilerin özel ve devlet üniversitelerinde gördükleri üniversite eğitimi boyunca 4 yıl süreyle tüm harç ve akademik masrafları ordu tarafından karşılanıyor. Öğrenciler ayrıca ayda 300 dolar da yardım alıyor. Okulun kapalı olduğu dönemlerde, ABD ordusu tarafından açılan eğitim programlarına devam ediyorlar ve bu süre içerisinde teğmen rütbesindeki bir subay kadar maaş alıyorlar. Mezun olmalarının ardından 2 yıllık bölümler için 2, 4 yıllık bölümler için 4 yıl süreyle orduda maaş karşılığı görev yapmak zorundalar. Görev süresinde yüzbaşı rütbesine kadar terfi olabiliyorlar ve maaşları da buna göre artıyor. İsterlerse bu süre sonunda askeri kariyerlerini de sürdürebiliyorlar.


Kaynak: AskerBlog