Hatay İskenderun Deniz Er Eğitim Alay Komutanlığı

Hatay İskenderun Deniz Er Eğitim Alay Komutanlığı

Acemilik dönemlerinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na hizmet vereceği belirlenen kişiler, ülkemizin farklı noktalarına dağıtılıyor. İskenderun’da yer alan alay komutanlığı da bu noktalardan bir tanesi. Birlik içerisinde askerler, görevlerini yerine getirerek Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ve ülkesine nasıl hizmet etmesi gerektiğini de öğreniyor. Ülkemizin en düzenli ve ilgi çekici noktalarından biri olarak gösterilen bu birliğe her sene binlerce kişi katılırken benzer sayılarda kişiler de görevini tamamlayarak ayrılıyor.

Birliğe ulaşımda birçok farklı ulaşım seçeneği değerlendirilebilir. İlk olarak şehre karayolunda ulaşım son derece kolaydır. Günümüzde her gün bu bölgeye karayolu ile ulaşımı sağlamak için otobüsler hizmet vermektedir. Direkt olarak İskenderun’a bilet bulamayan kişiler ilk etapta etrafında yer alan büyük kentlere giderek buradan ilçeye geçebilirler. Bunun yanı sıra demiryolu ile de ulaşım sağlanabilmektedir. Büyük şehirlerimizden günün belirli saatlerinde İskenderun’a tren seferleri düzenlenmektedir.  Havayolu ulaşımı ile birliğe gitmek isteyen kişiler de ilk olarak Adana’ya iniş yapabilirler. Sonrasında buradan karayolu ile birliğe geçilebilir. Bu şartlar düşünüldüğünde farklı süreler ve farklı ekonomik şartlarda birliğe ulaşım sağlanabilmektedir.

Birlik içerisinde verilen kıyafetlere özenle bakılması, her birlikte olduğu gibi askerlere net bir şekilde bildirilmektedir. Ancak bu birlik içerisinde kıyafetlerde beyaz renk kullanımı fazla olduğundan çok daha dikkatli olunması gerekmektedir. Askerler bu sebeple özenli bir şekilde kıyafetlerine bakarlar ve temiz kullanırlar. Buna yardımcı olmak amacıyla da kantinlerde temizlik ürünlerinin de satışı yapılmaktadır. Bunun yanından ayakkabı boyası gibi günlük ihtiyaçların da satışı kantinlerden yapılır. Genel olarak birlik içerisinde çıkarılan yemeklerin kaliteli olduğu söylenebilir. Bu doğrultuda birçok asker ek bir gıdaya gerek duymadan bu yemekler ile beslenmektedir. Bunun dışında kantinde satılan yiyecek ve içecekler de askerlerin hizmetine sunulmaktadır. Son derece ekonomik olan bu ürünler günün belirli saatlerinde tüketilebilmektedir.

Askerler iletişim açısından herhangi bir sorun yaşamadan her gün aileleri ve arkadaşları ile görüşebilirler. Genel olarak telefonların kullanımı günün belirli saatlerinden sonra yapılmaktadır. Ayrıca birlikte yer alan ankesörlü telefonlarda rahatlıkla iletişim sağlanmaktadır. Birlik içerisinde internet hizmeti de verilmektedir ancak bilgisayar sayısı yeterli değildir. Bu sebeple de askerler genellikle bu yöntemi kullanışlı bulmazlar. Bunun dışında birlik içerisinde ziyaret saatleri de önceden belirlenmiştir. Acil durumlar dışında bu saatler değiştirilmeden kullanılmaktadır. Bu doğrultuda kişiler aileleri ya da arkadaşları ile birlikte hafta içi 12 ile 13.30 saatleri arasında, hafta sonları da 9 ile 17 arasında görüşebilirler. Görüşme alanlarına asker yakınları rahatlıkla yiyecek ve içecek getirebilmektedirler. Böylece sorunsuz bir şekilde günlük olarak görüşmeler yapılabilir.

İskenderun Deniz Er Eğitim Alay Komutanlığı İletişim Bilgileri

İl: İskenderun

Telefon: 0326 618 99 49

Adres: Mustafa Kemal Mah. İskenderun / Hatay

YORUMLAR

 1. Ahmet dedi ki:

  Şanlıurfa Birecik 1997

  1. Mahmut Aydın 05427840214 dedi ki:

   97/3 Akçakale

 2. Bircan Altıntaş dedi ki:

  Uzun donem askerlerinin acemi birliği kaç gün yemin töreninden sonra dağıtım oluyorlar mı?