Gözü Bozuk Olanlar Komando Olabilir mi?

300

Komando olabilmek için ne yapmam gerekiyor ? Yurdumun dağlarını kanımla sulamak isteyen bir vatan severim . Fakat gözlerim bozuk . Hayatta tek korkum olan şehit olamama korkusu beni derinden yaralıyor . Gözlerimin ikisi de uzağı görmekte zorlanıyor. Bu benim Komando olmama engel olur mu ? Gözlerimi lazer ile tedavi ettirsem komando olabilir miyim?

Öncelikle bu denli istekli ve vatansever olmanız bizi ve bizim gibi vatanını sevenleri çok mutlu etti. Göz sorunları bazen askerliğe bile engel olabilmekle birlikte, bazende hiç bir sorun teşkil etmemektedir. Sizinde bildiğiniz gibi göz bozukluğunun belirli seviyeleri vardır. Bu seviyeler görmenizi ileri derecede engelleyecek olursa asker bile olamayabilirsiniz. Bu durumda askerlik muayeneniz esnasında sizi belirli göz testlerine tabi tutmaları için gözünüzdeki problemi dile getirmeniz gerekmektedir.

gozu-bozuk-olan-komando-olur-mu
Gözü Bozuk Olanlar Komando Olabilir mi?

Göz muayeneniz sonrasında dereceye göre sizin asker olup olamayacağınıza karar verilecektir. Ayrıca bu kontrol sonrasında komando olabilir veya olamaz onayını da askerlik muayeneniz sırasında belirleneceğini umuyoruz.

Gözünüzün tedavisini yaptırdıktan sonra askerlik muayenenizi yaptırıp, muayenede herhangi bir sorun teşkil edilmez ise komando olma şansınız olabilir.

28 Yorumlar
 1. Ali Dur diyor

  Kardiyoloji üfürüm buldu ve Askerliğe elverişli değildir belgesi verdiler. Askerdeydim, 1 hafta askerlik yapmıştım gönderdiler eve.
  Sağlık açısından hiçbir şikayetim olmadı bu zamana kadar. Ama asker olamamak beni derinden üzdü.
  1.derece mitral kapak yetmezliği ve
  Mitral kapak prolablusu dediler. (1.derece en hafifi, 4.derece en ağırı)

  son 1,5sene içinde yeni yönetmelik gelmiş sanırım, orada elverişsizlik durumları genişletilmiş diye duydum

 2. mukremin diyor

  gözümün biri 1.75 diğeri 1.50 jöh olabilirmiyim mayısta skerim ALLAH Rızası için söleyin abi 🙂

  1. Şafak diyor

   Maalesef JÖH olamazsın.

 3. mukremin diyor

  askerim pardon

 4. Mustafa diyor

  Benim gözlerim bayağı bozuk 4.5 numara miyop 1.5 numara da astigmat ben asker olmak ve dağlarda leş avlamak istiyorum çok zor ama imkanı olabilir mi ?

  1. Hasan diyor

   Kardesim 8.75sol göz 6.50 sag göz ve 2 astigmatla bana elverişlidir askerlige dediler sen hertürlü yaparsına askerlik

 5. Arda diyor

  2 gözümde 0.75 miyop bi tanesinde de 0.75 astigmat var özel kuvvetlere girebilirmiyim veya lazer tedavi yaptırırsam girebilirmiyim bunun dışında hiç bir rahatsızlığım yok.

 6. Menekşe diyor

  Uzun zamandır komando olmak istiyorum ve bu benim boynumun borcuymuş gibi “Biz Vatan Uğruna Şehit olmaya Yemin Ettik” henüz 16 yaşındayım gözüm 0.50 az olmasına rağmen insanı tedirgin ediyor günlerdir bunu düşünüyorum bu komando olmama engel olur mu herhangi bir sorun çıkar mı biliyorsanız yardımcı olabilirmisiniz

  1. Emircan CELİK diyor

   gözümün biri 0.25 biri 0.50 doktor dinlendirici gibi dedi JÖH olmama engel olur mu cevaplarsanız sevinirim

   1. Emircan CELİK diyor

    Gözümün biri 0.25 biri 0.50 doktor dinlendirici gibi dedi
    JÖH olmama engel mi cevaplarsanız sevinirim

 7. Elif diyor

  Gözüm 1.50 numara astigmat ve miyop ama yaşım daha 13 düzenli gözlük takarsam ve numaram gerilerse Jandarma Pilot ve ya Jandarma olmamda sıkıntı olur mu yada 18 yaşında gözümü çizdirsem sıkıntı olur mu?

 8. Hazal diyor

  Ben sözleşmeli astsubay olmak istiyorum ama sol gözüm -03 astiğmat sağ ise 0.50 miyop 0.75 astiğmat ve diz kapağımda kesik izi var engel olur mu

  Acil cevap lütfen

  1. MUHAMMED diyor

   ben astsubayım bizlere bilgi veriyim elimden geldiği kadar iki göz dereceniz toplam 2 yi geçmiyosa sorun yok demektir yani sizde astsubay olabilirsiniz 🙂

 9. Hasan diyor

  Selamın aleyküm ben dün kurula cıktım 15.75 derece öltükleri gözümü siklipejin isimli bi damlatla ilk başta 15 dk sonra 30 dk arayla damlattılar ve 13 dereceye düşürdüler ve arkerlige elverişlidir dediler ben 15.75 derece gözümü hergün bu damlayı kullanaraklı yapacam bu arkerligi ne yapmam gerekiyo karara itirazmi etmeliyim yoksa askere böyle gitmelimiyim gözlüksüz gercekten göremiyorum

 10. Hasan diyor

  Cevapları bu yol içinde vriyomuzmu?

 11. Hasan diyor

  Selamın aleyküm ben dün kurula cıktım 15.75 derece öltükleri gözümü siklipejin isimli bi damlatla ilk başta 15 dk sonra 30 dk arayla damlattılar ve 13 dereceye düşürdüler ve arkerlige elverişlidir dediler ben 15.75 derece gözümü hergün bu damlayı kullanaraklı yapacam bu arkerligi ne yapmam gerekiyo karara itirazmi etmeliyim yoksa askere böyle gitmelimiyim gözlüksüz gercekten göremiyorum

 12. Hasan diyor

  Yaptıkda cvp alamadıkkı

 13. Muhammed diyor

  Gozlerim 1.75 derece olabilirmiyim asker.

 14. Emir diyor

  16 yaşındayım 3.00 astigmat 1.75 miyop var jöh yada komando olmak istiyorum olabilir miyim?

 15. Umut diyor

  Gözlerimin derecesi 1 ama sadece şaşılık var komando veya jöh olabilir miyim

 16. Eyüp diyor

  Gözümde keratakonus hastalığı var göz içi lens tedavisi ile asker olmak istiyorum olabilir miyim

 17. ayyıldızlıbayrakiçin diyor

  benim gözlerim bozuk ve çene yapım biraz kötü 15 yaşındayım ve kızım ailemin maddi durmundan dolayı diş teli takamıyoruz cevap verin asker olabilirmiyim

 18. Muhammet Ali KARATAŞ diyor

  Benim sol gözüm 5. bilmem kaç askerlik yani subaylık mesleğini çok seviyorum.İnşallah askere gidebilirim.Ve ben askerliği meslek olarak yapmak istiyorum.Meslek olarak yaptığımızda da birşey olur mu göz sorunu ?

 19. furkan erdoğan diyor

  Gözüm sağ:2buçuk sol:1buçuk bordo bereli yada jöh olabilir miyim

 20. TALHA YİĞİT diyor

  54/18/135 gözlerim askerlik yaparmıyım.

 21. TALHA YİĞİT diyor

  VATANIM İÇİN ÖLMEYE VATANIM İÇİN KAN DÖKMEYE VATANIM İÇİN MİLLETİM İÇİN ŞEHİT OLMAYA HAZIRIM.
  Vatan sevgisi imandan gelir.

 22. vatan için ... diyor

  Ben kızım, Sağ gözüm 2,5 sol gözüm 2,75 derece lazer tedavisi olursam olabilirimiym ?

 23. kadir kara diyor

  henuz 14 yasındayım ve asker olmak ıstıyorum ancak sag 1 sol0.75 mıyop joh olabılıyormuyum okudum biraz goz kusuru olmaması gerekıyormus sızce ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.