Göz Tembelliği Askerliğe Engel mi?

Göz tembelliği, göz ve göz sinirlerinde hiçbir yapısal sorunun olmadığı, ancak bir gözün diğerine göre veya iki gözünde normal oranlardan daha düşük görme kapasitesine sahip olması hastalığıdır. 3 farklı göz tembelliği tıp literatüründe bulunmaktadır.

Kırma kusurları; Bir gözde diğer göze daha fazla veya her iki gözde daha fazla kırma olması durumu
Şaşılık kusuru; Bir gözde veya iki gözde farklı açılara kayma
Diğer göz tembelliği; Katarakt, korneada, leke, göz bebeğini kapayan göz kapağı sorunları

Askerlik ve gözlerin sağlığı ile alakalı 3 test yapılmakta ve bu 3 test sonucunda askeri hastanelerden ve kamu hastanelerinden alınan rapor ile askerlik yapmaya elverişli veya askerliğe elverişli değildir raporu verilmektedir. Bu 3 test;

  • Okuma testi olup gördüğünü okuma becerisi ölçümü
  • Kullanılan gözlüğün her iki göz derecesi
  • Bazı testlerin yapılması ve makinadan çıkan test sonuçları

Gözlük derecesi çok fazla olan veya görme yeteneği çok az olan göz tembelliği hastalığı kişiler askerlikten muaf olmaktadırlar. Gözlük derecesi her iki göz de 7 ve üstü olursa kişilerin askerliğe elverişli değildir raporu alması ve askerlikten muaf olması belirtilmektedir.  Veya her iki göz de kullanılan gözlük derecesi 9-5 veya 6-8 gibi toplamı 14 ve üstü olursa yine muafiyet doğmaktadır.

Kurul tarafından yapılan muayenelerde kişilerin göz tembelliği hastalığı olduğu tespit edildikten sonra bu hastalığın derecesine bakılmaktadır. Göz tembelliği hastalığının görme kabiliyetine ne kadar etki ettiği ve önlediği kritik nokta olup % 70 üzerinde görme yetisini kaybeden kişiler için askerliğe elverişli değildir raporu verilmektedir. Ancak bu muayene, test ve sonuçların değerlendirilmesi yine sağlık kurullarının vereceği karara odaklı bir meseledir.

Askere gitmeden önce beni gataya sevk ettiler gittim göz tembelliği var bende sağ gözüm 7.50 sol gözüm 3.50 çıktı heyete girdim doktor bunlar yanlış çekilmiş senin gözler görüyor dedi ve askere elverişlidir git teslim ol dedi. Sizce gözümdeki tembellik askerliğe engel olur mu?

Cevap: Merhaba, göz tembelliğinin muhtemelen dereceleri vardır. Siz zaten heyet önüne çıkmış ve muayenenizi olmuşsunuz. Gözünüzdeki tembellik muhtemelen ölçülmüştür ve size askere uygunsunuz sonucu verilmiş. Gidip işlemlerinizi tamamlayıp asker olabilirsiniz.

Göz tembelliği ile ilgili olan tüm sorularınızı alt kısımdan site yönetimine iletebilirsiniz.

- Site Yöneticisi

İlginizi Çekebilir

Kaç Kilo Olursam Askere Gitmem?

Askerlik sürecinde en çok sorulan sorulardan biri de hiç kuşkusuz kilo ve boy sorunudur. Aslında bunun için yönetmelikte net bir boy veya kilo geçmese de şu ibare geçmektedir. Boyunuzun 1 metreden sonraki kısmını alın ve 3 çıkarıp 30 ekleyin. Bu, üst limittir. Mesela 180 cm boyunda iseniz 80 cm’yi ele alalım. Bundan 3 cm çıkarsa [...]

7 Yorumlar

  1. merhaba arkadaşlar ben 4 yıllık üniversite okuduktan sonra sözleşmeli subay olmak istiyorum ama bende göz tembelliği var sol gözüm 5 sağ gözüm de 5 numara sizce bu engel olur mu ?

  2. Slm bende göz tembelliği var muaf olmak için kaç derece olmalıdır gözüm şimdiden teşekkürler cevap için

  3. Merhabalar sol gözüm de dogusdan % 80 gorme kaybim var doktira giittigim de ise asker polis olamazsin gece yolculuga cikamazsin demisdi askerlikden muaf olma durumum var mu bilgilerinize ihtiyacim var ?

  4. ASKERLİKTEN YIRTMAYA ÇALIŞANLAR ETEK GİYEREK, BU ÜLKEYİ TERK ETSİN.

  5. ben 13 yaşımdayım sağ gözüm çok az görüyor sol gözüme bant takıyorum ve gözlük lullanıyorum.sağ gözüm 5 numara diye hatırlıyorum beni askere alırlarmı

  6. benim gözlerşm biri 2.50 diyeri 2.75 asker olabilirmiyim

  7. Selamün aleyküm. Ben 19 yaşındayım. Sağ gözümde tembellik var. Tam olarak numaralarını bilmiyorum ama toplamı 5 bile değildi galiba. Ben askere gittiğimde vatanı görev haricinde, halk söylemiyle askerde kalmak istiyorum. Acaba bu göz sorunuyla kalabilir miyim? Kalabilirsem tam olarak nasıl bir yol izlemeliyim? Kalmak için ne tür belgelerim olması gerekiyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir