Askeri Soru: mrb. ben 93-4 tertibim askerliğimi batıda yapıyorum .iki kardeşiz abimde batıda yaptı .ben gönüllü olarak doguya gitmek istiyorum .orda verilen parada felan gözümyok vermesinler istemiyorum bana yardımcı olursanız çok memnun olurum şimdiden teşekürler..

Cevap: Merhaba gönüllü olarak doğuda askerlik yapmak istemeniz çok onur verici bir davranız, sizi tebrik ediyoruz. Ancak askerliğiniz artık batıya çıkmış, görevinizi batıda tamamlamak zorundasınız, ilerleyen zamanlarda askeriyede kalmak isteyip sınavlara girer ve başarı gösterirseniz, rütbeli olarak doğuda şark görevi yapmaya gidebilirsiniz.

Gönüllü Olarak Askerlik Yapmak Hakkında Bilgiler

Gönüllü askerlik Türk silahlı Kuvvetlerinde sözleşmeli er olarak yürütülmektedir. Doğu,batı,hava,deniz,jandarma gibi tüm kuvvet güvenlik birimlerinde birisinde görev alabilirsiniz.

Sözleşmeli erler 25 yaşına girmemiş ve ilk okul mezunu olmaları durumunda ön sağlık muayanesi fiziksel muayane gibi test ve mülakatlardan başarılı olarak geçtiği takdir de sözlemeli er statüsünde askeri görevlerini yapacaklardır. doğu yada batı hangi kuvvetten başvuru yaptı ise o kuvvete bağlı birliklere görev için gönderileceklerdir.

Doğu görevi için özel dilekçekler bulunsada ihtiyaç ve durumlara göre belirlenen bölgelere sevkiniz verilecektir. Avrupa ülkelerindeki askerlik sisteminde de gönüllü askerlik hizmeti vardır, bu hizmetin aynısı artık yavaş yavaş TSK ile gerçekleşecektir.

Profesyonel ordunun ilk adımı olarak görülen Gönüllü yani Sözleşmeli er statüsünde minimum 2 yıllık sözleşme ile göreve başlayabilirsiniz, ilk 6 ay vazgeçme hakkınız bulunurken başlangıçta sözleşme imzalayacaksınız, sözleşme ile beraber firar yada başka bir durumda cezai işlem uygulanmaktadır. Gönüllü olduğu için bu tür durumların minimum seviye de olacağını düşünen Türk silahlı Kuvvetleri gerçek anlamda profesyonel askerlik yapacağını belirtmiştir.

Yakın zamanda Askerlik Kanunlarından bir çok değişikliğe gidilirken askerlik 12 aydan düşmesi veya yükselmesi gibi bir çok haber olurken profesyonel askerlik ile zorunlu askerliği de hafifletileceği önümüzdeki yıllarda görülecek 12 aydan düşme ihtimalidir.

” Askerlik Profesyonellerin İşi ” Sayın TBMM Savunma Başkanlığı Faruk Öz’ün açıklamasına göre Askerlik Profesyonellerin işidir konuşmasıyla geçtiğimiz günlerde oldukça konuşuldu.

Faruk Öz’ün açıklamalarına askerlik zorunlu değil, gönüllü askerlik olacak gibi bir kaç açıklaması bulunmaktadır.

Gönüllü askerlerin doğu veya batı grevleri Türk Silahlı Kuvvetlerin durum ve ihtiyaçlarına göre belirleneceği ve gerek birlik halinde gerekse birey olarak kendini birliğini ve vatanını düşmana korkusuzca savunacak hale gelecektir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir