Gemi Adamı Askerlik Tecil İşlemleri

Gemi Adamı Askerlik Tecil İşlemleri

Gemi adamı statüsünde askerlik ertelemesi yaptıracak yurttaşlarımızın başkonsolosluğumuza şahsen müracaatta bulunmaları icap etmektedir. Ek olarak, yabancı bandıralı olsa bile gemiyi donatan yada işleten firmanın merkezinin türkiye’de bulunması biçiminde, bu gemilerde çalışanların askerlik öteleme istekleri reddedilmektedir.

Başkonsolosluğumuz gerek görmüş olduğu takdirde müracaat sahiplerinden aşağıda açıklananların haricinde durumlarını aydınlatmaya yarayacak ek malumat ve evrak talep etme hakkına sahiptir.

Müracaat için lüzumlu evraklar:

 • Umuma mahsus t.C. Pasaportu
 • Yabancı ülke pasaportu (varsa)
 • Gemi adamı cüzdanı
 • Gemi adamı kafilik belgesi
 • Nüfus cüzdanı
 • 2 oran resim (son altı ay arasında çekilmiş olmalıdır).
 • Çalışma sözleşmesi (geminin donatanı yada vekili yahut gemiyi işleten yabancı yurtta kurulu acente vasıtasıyla tanzim edilmiş ve onaylanmış olması icap etmektedir)
 • Çalışma tasdik evrakı (endorsement) (geminin bandırasını taşımış olduğu yurdun yetkili makamlarınca onaylanmış olması icap eder)
 • Mürettebat sıralaması (crew list) (geminin bağlama limanının resmi makamlarınca onaylanmış olması icap eder).
 • Registry certificate
 • Geminin sahibi yer alan acente ile donatan ve işleten firmalara ait haberleşme malumatları (şirket ismi ikametgahı telefon numaraları vb.)

İyi günler yabancı bayraklı gemi adamları için hak tanınmış olan askerlik tecilimi singapur konsolosluğundan almış bulunmaktayım tecilimi bozdurup Türkiye’de üniversite ( Açıköğretim fakültesine) yazılmayı düşünmekteyim 17.12.1987 Muğla doğumluyum böyle bir hakkım var mıdır ? yoksa tecilimi bozdurmam durumumda askere alınma işlemlerim başlar mı ? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim saygılarımla…

Cevap: Merhaba eğitiminiz için askerliğinizi tecil ettirebilir, eğitiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

YORUMLAR

 1. EMRE dedi ki:

  Merhaba ben Türkiye de bulunan şirkette yabancı bayraklı gemide 5 yıl kontrat imzaladım 11 ay hizmet yaptım Singapur da ayrılıp Türkiye ye giriş yaptım, şimdi yoklama kaçağı olarak gözüküyorum pasaportumu yenileyemiyorum ama 15 20 gün sonra tekrar gemiye katılıp hizmetime devam edeceğim şuan askerliğimi tecil ettirmek için gerekli bütün evraklarım hazır askerliğimi geçici veya uzun süreliğine nasıl tecil ettirebilirim lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim.

 2. Sinan dedi ki:

  Merhaba.
  2013 senesinde belçika konsolosluğundan dövizle askerlik için gemi adamı statüsünde tecil aldım.
  Sonrasında sistemde açıköğretimde okuduğum için 2 adet tecil görünüyordu şu an aöf den yararlanmaktayım. Bu tecili aldıktan sonra bir defa 180 gunden fazla türkiyede kaldım. Gemi adamı statüsünde tekrar tecil almam mümkünmüdür lütfen açıklarsanız sevinirim.
  Tşkler saygılar.

 3. Mustafa Burak Akduran dedi ki:

  Merhaba, 2017 yılının sonunda askerlik tecilim bitiyor yabancı bandıralı gemi de çalışmaktayım 6 aylık sözleşme imzaladım askerliğimi tecil ettirme hakkım var mı? Ayrıca 2 yıllık bir üniversite de hala kaydım bulunmakta fakat 4. Yıla giriyorum okuldan kaydımın silineceğini düşünüyorum bana yardumcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler kolay gelsin. 05/07/2017

 4. Onur dedi ki:

  Merhaba ben de gemi ehliyeti almak istiyorum kurs için kayıt yaptırmak istiyorum fakat ben tecilliyim ve ehliyeti alınca is bulabilir miyim bilmiyorum bu konu da bisey söyleyebilir mısınız açık öğretim okuyorum yani gemi ye çalışan alırken bu çocuk tecilli bunu almayalım gibi bisey oluyor mu bilgi verebilirseniz memnun olurum şimdiden iyi günler hayırlı çalışmalar

 5. Can dedi ki:

  Calismis oldugum firma merkezi izmir ama gemi yabanci bayrakli tecil islemlerini aof uzerinden yaptim dovizli askerlik yapma hakkim yokmu ?

 6. Haydar dedi ki:

  Iyi gunler 20.03.2018 tarihinde askerlik tecilimin suresi dolmaktadir.suan gemide halihazirda calismaktayim herhangi bir konsolosluk bulamadigim takdirde 20.03.2018 tarihinden sonra askerlik tecil islemlerimi yaptirabilir miyim.gemiden inis surem tecil suremi gectigi icin turkiyeye giriste askerlik statum ne olur.daha sonra bir konsolosluktan askerlik tecilimi alabilir miyim.degrli yardimlariniz icin tesekkurler

 7. Kubilay İsi dedi ki:

  Merhaba.. Denizcilik sektöründe çalışmaktayım. Gemide olduğum için üniversite sınavına giremedim ve kayıt yaptıramadığım için tecil konusunda geç kaldım. 2017 Aralık ayında tecilim bitiyor. Tecil bitip muayene kaçağı durumuna düştükten 1 ay sonra gemiye çıksam yurt dışındaki konsoloslukdan askerlik tecil işlemi yaptırabilir miyim? Yurt dışına çıkışta bir sorun olmadığını öğrendim fakat tecil ettirmede problem yaşar mıyım ?