Askerlikten Muafiyet
Askerlikten Muafiyet

Fıtık Olanlar Askerlikten Muaf Olur mu?

Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği hangi hastalığa sahip olanların askerlik yapabileceklerini, hangi hastalığa sahip olanların askerlikten muaf olacaklarını ve kimlerin askerliği sağlık sebebi ile tecil ettirebileceğini düzenleyen mevzuattır.

Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği

  • 1. Ameliyatla tedavi edilebilen her çeşit fıtıklar ve fıtık eğilimi gösteren karın duvarı zayıflıkları (Ameliyat olmuş ve nüks etme olasılığı bulunmayan fıtık, apandisit gibi küçük ameliyat nedbeleri sağlam kabul edilir.).
  • 1. Sadece protez materyalleri ile tamir edilebilecek veya edilmiş olan komplike karın duvarı fıtıkları (inguinal bölge fıtıklarının laparoskopik veya tension free yöntemlerle tamiri hariç).
  • Bu maddenin (A), (B) ve (D) dilimlerinde yer alan hastalık ve arızaların tedavi ve nekahet halleri.
  • 1. Cerrahi yöntemlerle tedavisi imkânsız olan karın duvarı fıtıkları, lomber, obturator, iskiyadik ve perineal fıtıklar.

Öncelikle şunu bilmenizde fayda var. Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği hükümlerinden A maddesine tabi olanlar Askerliğe Elverişlidir ve askerlik yaparlar. Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği hükümlerinden B ve D maddelerinden herhangi birine tabi olanlar Askerliğe Elverişli Değildir ve askerlikten muaftır. Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği hükümlerinden C maddesine tabi olanların ise Askerliği sağlık sorunu düzelip tamamen iyileşene kadar tecil edilir.

Askerlik Yapabilen Fıtık Hastaları

Şimdi fıtık konusuna dönersek A maddesinde görüldüğü üzere eğer fıtığınız var ve bu fıtık ameliyat ile tedavi edilebiliyor ise askere alınırsınız ve askerliğe elverişlisiniz demektir. Yani ameliyat olarak fıtık sorununuz çözülüyor ise askerlik yaparsınız. Askerlikten muaf tutulmazsınız.

Askerlikten Muaf Olacak Fıtık Hastaları

Mevzuatın B ve D maddelerine bakarsak orada sadece protez materyaller ile tamir edilebilen karın fıtıkları ve sadece cerrahi yöntemle tedavisi imkansız olan karın duvarı fıtıkları, lomber, obturator, iskiyadik ve perineal fıtıklar askerlik yapamaz denilmektedir. Yani eğer sizin fıtığınız ameliyatla düzelmeyecek bir fıtık ise bu durumda askerlikten muaf olursunuz.

Fıtık Sebebiyle Askerliğin Tecil Edilmesi Halleri

Fıtığınız var ve fıtıkla ilgili tedavi ve cerrahi işlemleriniz devam ediyor diyelim. Bu durumda askerliğiniz tecil ediliyor. Yani mevzuatta C dilimine giren kişilerin askerliği tecil edilir. Kişi iyileşirse askere alınır yoksa askerlikten muaf olunur.

- Rütbeli Asker

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Askerlik mesleğine aday biriyim. Sitede haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Sorularınızı yorumlar bölümünden sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

En Yakın Askerlik Şubesi Nerede?

Askerlik yükümlüleri günümüzde askerlik işlemlerinin bir çoğunu e-devlet sitesi üzerinden yapsa da bir takım iş ve işlemler için askerlik şubelerine gitmek gerekebilmektedir. Hal böyle olunca da herkes en yakın askerlik şubesinin nerede olduğunu öğrenmeye çalışmaktadır. Bu yazımızda sizlere size en yakın askerlik şubesinin nerede olduğu bilgisini sunan ve Milli Savunma Bakanlığı’nın resmi sitesinde yer alan [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir