Façası Olanlar Askerde Sorun Yaşar mı?

Façası Olanlar Askerde Sorun Yaşar mı?

Askerlik için ilk adım olan Muayene için askerlik şubenize giderek muayene olmanız gerekmektedir. Askerlik şubesindeki memur sizi aile hekimliğinize sevk ederek aile hekimliğinizde boy, kilo genel sorunlar hakkında sorular ve vücudunuz da dövme, faça gibi kendinize zarar verebileceğiniz bir engelin olup olmadığını sorar ve ona göre raporunuzu yazar. Yada durumunuz kritik ise askeri hastaneye sevkinizi yazacaktır.

İlk adım ile birlikte askerlik için raporlarınız hazırlanarak askerlik tarihinizi beklemeye başlarsınız. Askerlik yeriniz belli olur ve acemi birliğinize gittiğinizde ilk dönemlerde belli başlı işlemlerden geçersiniz, Bunlar; Yatak,askeri kıyafet,imzalar ve muayaneler olmaktadır. Sağlık muayanelerinde aşı da vardır. Aşı; tetanoz ve direnç ile alakalı iki tane aşı olacaksınız, Diğer muayane ise vücudunuzda çeşitli dövme veya faça yada platin olup olmadığı hakkında raporlarınız düzenlenecektir. Dövme yada faça izi yada yara izi olan askerleri farklı bir gruba alarak kayıt işlemlerini gerçekleştirirler, Dövme, faça, yara gibi vücudunda iz olan askerlere RDM (Rehabilitasyon Danışma Merkezi) gibi bölümlere sevk edilir burada konuşarak yada başka bir türlü sizin hakkınızda bilgiler bire bir yüz yüze ifadeniz alınır gibi sorgulanırsınız.

Rehabilitasyon danışma merkezlerince sık sık görüşme halince olan askerler için sık sık randevulu bir şekilde askerlerin ruhsal durumları incelenerek hiç bir zarara yol vermemek için hem askerin kendisi hemde çevresindeki askerlerin etkilenmemesi için ruhsal durumları kontrol altında tutulur.

RDM’ye tabii tutulan askerler eğitimleri de farklı bir şekilde psikolojik danışma altında geçmektedir. RDM’lik asker olarak tanımlanan bu askerler kendi çevresinde de dışanlanma gibi konulara da maruz kalmaktadır. Geçmişinin getirmiş olduğu dş etkenlere bağlı olarak yaşayan askerler çevresine ve diğer askerlere de negatif sonuçlar doğurmaktadır.

Faça yada dövmesi olan askerler ayrı bölükler de toplanır ve bu bölük ayrı bir eğitimden geçer, ayrı eğitimden kastımız bu tarz insanların tekrar topluma kazandırılması için farklı eğitimlerden geçilmektedir.

Askeriye içerisindeki Rehabilitasyon danışma merkezi sivil hayatta hiç bir etkisi olmamaktadır. Memur veya diğer özel sektör de iş hayatında hiç bir problem olmayacaktır. Acemi birliğindeki bu kontroller sonrasında sizin durumunuza uygun usta birliğine sevkiniz gerçekleştirilir. Durumunuz ne gerektiriyor ise askeri birliğinize sevkiniz gerçekleşir.

YORUMLAR

 1. ercüment aksüt dedi ki:

  Merhaba admin benim yaşım 24 üniversite 3 sınıf ögrencisiyim liseden mezun oldugum zaman tecil için gittigimde beni muayeneye aldılar o zaman kilom 120 boyum 177 idi bir sene sonra tekrar gelmemi söylediler o yaz üniyi kazandım ve gittim sonra bir daha ne kadar ugraşsamda kilo veremedim en fazla 110 kiloya düştüm artık pes ettim tecili bozdurmadan askerlik şubesine gidip muayene olabilir miyim durumum netleşsin eger gidemiceksem almak istiyorum teskeremi artık.

 2. komando 3737 dedi ki:

  benım kolumda faca var ve ben uzman olarak askerde kala bılırmıyım ?blıegımın ortasından omuza kadar kesıkler var cok pısmanım

 3. Tolga akın dedi ki:

  O değilde dövmesi olana deli gözüyle bakılıyor sanırım yazdıklarınızdan onu anladım

 4. Adanalı dedi ki:

  Askeriye içinde vücudunun herhangi bir yerine jilet atılırsa bunun cezası olur mu veyada şöyle söyliyim askerdeyken çürük nasıl alabilirim

 5. Kartal ASLAN dedi ki:

  Tam bir saçmalık,ben de aynı sıkıntı ve pişmanlığı yaşayan bir gencim.Polis olamam,askerlikte rütbe alamam,askere gittiğimde toplumda dışlanmamam ve ötekileştirilmem için,ötekileştirilip farklı bölüğe sevk edilirim (RDM) bu tamamen çok acı bir ön yargıdır.İnsanız abi biz,beşer şaşar.Sırf bu davranış ve sert genellemeci kurallar bile bizim gibi aynı durumda olan insanları bu tür engellerde tekrar bir psikolojik tramvaya ve duruma sokacak.Ben vatanıma,memleketime TSK’inde hizmet etmek istiyorum,psikolojik sınav vb. imtihanlar yapılsın,sınanalım,gerekirse zorlasınlar,asıl bu şekilde topluma kazandırılırız devletimiz büyüktür güçlüdür,gerekirse kanun çıkarılsın,yasa çıkarılsın…Askerliğimi tecil ettiricem yoksa mahrum kalmak istemiyorum…