Ana Sayfa Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Engelliler Haftası Türk Silahlı Kuvvetleri Tarafınca da Kutlandı!

Engelliler haftası için, güzel

Engelliler haftası için, güzel bir etkinlik düşünülmüştür. Türk silahlı kuvvetleri bünyesince oluşturulan etkinlikte, engellilerin temsili olarak askerlik yapması planlanmıştır. Sadece bu haftaya özel olarak yapılan temsili askerlik kutlamaları, 11. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığında yapılmıştır. Komutanlıkta toplanan 30 engelli vatandaşa ilk etapta asker selamı ve esas duruş gibi şeyler gösterilmiştir. Birliğin komutanı olan Tuğgeneral Buldu, bu engelli vatandaşların bir günlük askerlik sonucunda tezkere almasının mutluluğunu paylaşmak adına böyle bir etkinlik yapma kararını aldıklarını açıklamıştır.

Kutlamaya katılacak olan zihinsel, bedensel ve işitme engeli olan vatandaşlar askerlik görevlerini tamamlamak ve yerine getirme maksadıyla ailelerini de yanına alarak 11. Hava Ulaştırma Ana Üst Komutanlığına doğru hareket geçerler. 30 kişi olan engelli vatandaşlara aileleri ve yakınları yardım etmektedir. Onların kıyafetlerini giymesi konusunda en çok yardımı onlar gösterecektir. Kıyafetleri giydirilmiş olan engelli vatandaşlar, askerlik için gerekli olan şeylerden birisi haline gelen asker tıraşını da olduktan sonra temel eğitim çalışmalarına katılmışlardır. Eğitimde son olarak da asker selamının nasıl verileceği ve esas duruşun nasıl olacağı gösterilmiştir. Birlik komutanı askerleriyle birlikte, öğlen yemeğine teşrif ettiler ve onlarla birlikte yemek yediler.

Yemekten sonra, birlikte yer alan patlayıcı ve narkotik maddelerin kokusunu alan köpeklerin gösterilerine yer verildi. Gösteriyi izledikten sonra, birlikte yer alan ulaştırma uçakları engelli vatandaşlara gösterildi. Etkinliğin tam manasıyla yer bulabilmesi adına, engelli kardeşlerimiz için yemin töreni de düzenlendi ve bu tören terhis ile devam etti. İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşunun yapılmasından sonra, engelli vatandaşlar yemin ederek askerliklerini tasdiklediler.

11. Hava Ulaştırma Ana Üst komutanı Tuğgeneral Buldu, “Her Türk Asker Doğar” felsefesinden hareketle böyle bir etkinlik için uğraştıklarını dile getirmiştir. Yapmış olduğu konuşmada kendini böyle bir etkinliğin içinde yer aldığı için çok mutlu hissettiğini söylemiştir. Yapmış olduğu konuşmada ilave olarak eklemiş olduğu sözlerden bir tanesi de “Onlar Türkiye’de yer alan her vatandaş gibi ülkeleri ve kendileri adına bir görev çağrısında bulunulduğu vakit hiçbir şekilde düşünmeden doğrudan görev başına geçecek olan kişilikte insanlardır. Bugün yapmış olduğumuz törende de söz vermişler ve yemin etmişlerdir.” Sözleridir.  Engelli temsili askerler de komutanın laflarını tasdikleyen bir şekilde “Bu görevi canımız pahasına Türk Silahlı Kuvvetlerinde yapmaya hazırız.” Laflarını sarf etmişlerdir.