Ek C2 Belgesi Nedir?

0

Askerlik hemen her Türk gencinin vazifesi olan vatani bir görevdir. Bu görevi ifa etmek için celp dönemlerinde çağrılan ve teslim olan gençler olduğu gibi çeşitli mazeret ve sağlık durumlarından dolayı askere gidemeyen gençler de vardır. Bu mazeretler arasında elbette eğitim görüyor olmak da girmektedir. Eğitim gören bir öğrencinin askerliği  gerek ek c2 belgesi sayesinde gerekse öğrenci belgesiyle tecillidir ve ertelenmiştir. Bildiğiniz üzere 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’nda lisans, ön lisans ve lise eğitimine devam edenlerin askerlikleri için 30 yaşından gün alana kadar, doktora ve yüksek lisanas eğitimine devam edenlerin ise askerliğe gidişlerinin ek C2 belgesi sayesinde 35 yaşından gün alana kadar ertelenebileceğine dair kesin hüküm bulunmaktadır. Yani bu kanun diyor ki eğer bir birey öğrenci olmuş ve eğitimine öncelik veriyorsa, öğrenciliği bitene kadar onun askerliğini ertelerim.  Öğrenciliği bittikten sonra ise askerlik vazifesini yerine getirmesini bekler. Devlet öğrencilerin eğitim hayatları boyunca askerlikle uğraşmalarını istemiyor. Eğitim ve öğretimle işi bittikten sonra askerliği yapmalarını bekliyor.

Ek C2 Belgesi Neden Alınır?

Günümüzde verilen ek C2 belgesi eğitim ve öğrenimi devam eden öğrencilerin askerliklerini tecil etmek için öğrenim gördükleri üniversite ve lise kurumundan alıp askerlik şubesine teslim ettikleri askerlik erteleme bir belgesidir. Tam bu noktada öğrenci olduğunuzu nasıl askerlik şubesine bildireceğiniz  sorunu ortaya çıkıyor. İşte yazımızda bahsettiğimiz ek C2 belgesi tam olarak bu noktada devreye giriyor. Öğrencilerin teslim ettiği Ek c2 belgesi öğrenci belgesi değildir. ek C2 belgesi  sadece öğrenci durum belgesidir. Ek C2 belgesinde kaç yıldır öğrenim gördüğünüz, okul kaydınız aktif mi, pasif mi, yoksa kaydınız dondurulmuş mu, yaşınız ve öğrenim gördüğünüz süre kaç, okul kaç senelik, okul yüksek lisans mı yoksa doktora mı gibi tüm bu bilgiler ek c2 belgesinde gösterilmektedir. Askerlik yaşına giren, celp dönemi gelen ve askerlikle ilişiği olan öğrencilerin öğrenim gördükleri okuldan veya üniversiteden ek C2 belgesi alarak mutlaka askerlik şubesine götürmeleri gerekir. Olası bir durumda kişi öğrenim mazereti sebebiyle askerliğini tecil ettirmek istemiyorsa
ek C2 belgesi almasına gerek yoktur.

Ek C2 Belgesi Olmadan Askerlik Tecil Ettirilebilir Mi?

Günümüzde pek birey askerliklerini tecil ettirmek için bağlı bulundukları eğitim kurumuna giderek öğrenci olduklarını belirten, eğitim ve öğrenim durumlarını gösteren ek C2 belgesini almak zorundalar. Bu belgeyi teslim ettikleri askerlik şubesi ile birlikte askerliklerini en fazla 30 yaşına kadar tecil ettirebilirler. Elbette ek C2 belgesi almak askerliği tecil ettirmek için illa ki alınması gereken belge değildir. Bunun dışında öğrenci olan bireyler bağlı bulundukları eğitim kurumundan öğrenci belgesi ve öğrenim durum belgesi alarak da haklarındaki tüm eğitim ve öğrenim bilgilerini askerlik şube merkezine bildirebilir ve rahatlıkla askerliklerini tecil ettirebilirler.

Ek C2 Belgesi Ne İşe Yarar?

Ek c2 belgesi bireyler için öğrenciliği devam eden kişilerin askerliklerini tecil etmek ve ertelemek için öğrenim gördükleri eğitim kurumundan alıp askerlik şubesine teslim ettikleri bir çeşit öğrenim durum belgedir. Ek c2  belgesini öğrenim gördüğünüz okuldan almanız ve askerlik şubesine teslim etmeniz neticesinde askerliğiniz ilgili askerlik şubesi tarafından ek C2 belgesi sayesinde tecil ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.