Eczacılık Fakültesi Mezunları’nın Askerlik Başvuru İşlemleri

Eczacılık Fakültesi Mezunları’nın Askerlik Başvuru İşlemleri

Eczacılık Fakültesi 5 yıllık bir eğitim süresi olup eğitime başladıkları günden itibaren Üniversitenin Öğrencisi İşleri Daire Başkanlığı tarafından askerlik şubesine yazı yazılarak otomatik olarak askerlik tecil işlemleri gerçekleştirilmektedir. Normal süresince veya uzatmalar ile okulu bitiren kişilerin yaşları 29’ u aşmamak kaydı ile askerlik tecil işlemleri kendi isteklerine göre yenilenmektedir. Mezun olan kişi mezuniyet diploması veya çıkış belgesi ile askerlik şubesine başvuru yapacaktır. Bu başvuru sonrası mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl daha tecil işlemleri uygulanmaktadır.

Tecil işlemlerinde ayrıca master yapan kişinin de başvurusu üzerine okul kayıt tarihinden itibaren maksimum 3,5 yıl tecil işlemleri gerçekleşmektedir. Burada maksimum 29 yaşına kadar Eczacılık Fakültesi Lisans mezunları için tecil süresi uygulanmaktadır.

Eczacılık Fakültesinden mezun olan kişiler eğer tecil yapmak istemezler ise mezuniyet sonrasında mezuniyet belgeleri ile birlikte herhangi bir askerlik şubesine başvuru yapmaları gerekecektir. Başvuru aşamasında yedek subay olarak 12 ay veya kısa dönem er olarak 6 ay askerlik yapmaya uygun olarak askerlik başvuru süreci başlayacaktır. Daha sonra ihtiyaca göre ve TSK şartlarına göre kısa veya uzun dönem olarak Eczacılık Fakültesi mezunları askere alınmakta ve vatani görevlerini yapmaktadırlar. Eczacılık Fakültesi öğrencilerinin Tıp Fakültesi öğrencileri gibi her zaman uzun dönem askerlik yapmaları statüsü bulunmamaktadır. Tıp fakültesi öğrencileri ve Doktorlar daima uzun dönem yedek subay olarak vatani görevlerini sürdürmektedirler. Ancak diğer fakülte mezunlarında olduğu gibi Eczacılık Fakültesi mezunları da ihtiyaca göre yerleştirme işlemleri yapılmakta ve duruma göre uzun veya kısa dönem askerlik görevlerini yapmak için askere alınmaktadırlar. Ancak asker de iken mesleğe göre görevlendirme usulleri de ayrıca bulunmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.