E-Devlet Mezar Yeri Sorgulama

E-Devlet Mezar Yeri Sorgulama

E-devlet bilindiği üzere devlet dairelerinde ki bütün işlemlerimizi online olarak yapmamızı sağlayan büyük bir portal. Bu portal sayesinde kolaylıkla, yerimizden kalkmadan çoğu resmi işlerimizi halledebiliriz.

E-devlet gün geçtikçe hizmetlerine bir yenisini daha ekliyor. Yeni eklenen hizmet ile artık e-devlet üzerinden mezar yeri sorgulaması yapabilirsiniz.

Hizmet İstanbul Büyük Şehir Belediyesi adı altında verilmekte ve sorgulamada bütün İstanbul’u kapsamaktadır. Artık E-devlet üzerinden mezar yeri sorgulaması yapabileceksiniz.

Ölen yakınlarımın Kabirlerini Sorgulayabilir miyim?

Evet, artık sizde ölen, vefat eden yakınlarınızın mezar yerlerini sorgulayabilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz. Mezar yeri sorgulama hizmeti şimdilik İstanbul Büyük Şehir Belediyesi adı altında İstanbul için veriliyor. İlerleyen zamanlarda diğer iller içinde hizmetin ekleneceği gelen bilgiler arasında yer alıyor.

E-devlet Üzerinden Mezar Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-devlet şifreniz mevcutsa, turkiye.gov.tr adresinde TC kimlik numaranız ve E-devlet şifrenizle giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadan herhangi bir sorgulama hizmetinden yaralanamazsınız. Eğer E-devlet şifreniz mevcut değilse, size en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında alabilirsiniz.

E-devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra, sol menüde bulunan Belediyeler sekmesine tıklıyoruz. Yeni eklenenler kısmında İstanbul Büyükşehir Belediyesine tıklıyoruz. Yeni hizmetler eklendikçe bu listede İstanbul Belediyesini bulamazsanız sol menüde yer alan Şehirlere Göre Belediyeler başlığı altından İstanbul’u bularak tıklayabilirsiniz.

İstanbul’a tıkladıktan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sağladığı hizmetler karşımıza geliyor. Gelen hizmetler arasından en üstte yer alan Mezar Yeri Sorgulama bağlantısına tıklıyoruz. Karşımıza sorgulama formu geliyor.

Forma Mezarlık adı kısmında sorgulamak istediğiniz mezarlığı seçiyoruz. Daha sonra sorgulamak istediğimiz mezar sahibinin adını, ardından soyadını giriyoruz. Mezar yerini sorgulamak istediğimiz kişinin baba adı ve ana adını da girerek, en altta bulunan sorgula butonuna basıyoruz. Eğer, yaptığımız sorgulama hatalı ise, “Arama kriterlerine göre herhangi bir sonuç bulunamadı.” Yazısı ekrana gelecektir. Hatalı alanları düzelterek tekrardan mezar yeri sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere E-devlet üzerinden, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yeni hizmete sunduğu Mezar Yeri Sorgulama hizmetini anlattık. Umarız verdiğimiz bilgiler doğrultusunda işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.