Dövmesi Olanlar Askerde Sorun Yaşar mı?

Dövmesi Olanlar Askerde Sorun Yaşar mı?

Zorunlu askerlik için dövmenin Türk Silahlı Kuvvetlerinde pek olumlu yönde karşılandığını kimse söyleyemez. Özellikle TSK personel alımlarında dövme ile alakalı üzerinde oldukça fazla durmaktadır. Ön sağlık elemelerinde Uzman Erbaş adayları dövmeden dolayı elenmiştir.

Dövme sonrasında silinmiş izi kalmış veya diğer bir türlü yarı silinik durumda olsa dahi hiç bir durum da kabul edilemez bir durumdadır. Dövmenin vücut sağlığı açısından Türk Hekimlerinin bildirgesi bulunduğu tespitinden dolayı askeri personel adayları için dövmenin ilk ön sağlık ve sonrasında Askeri hastanelerdeki detaylı sağlık kontrollerinde kontrol edilmektedir.

Askeri personel dışında zorunlu askerlik hizmeti için askeri görevlerini tamamlamak suretiyle giden 12 ay veya kısa dönem askerler için genel itibari ile vücut kontrolü yapılmaktadır. Yapılan kontroller dosyalarına işlenerek gerekli bilgiler alay içerisinde tutulacaktır. Acemi birliğinden atanarak usta birliğine geçişlerde her türlü durum ve davranışlrı geçmişi kontrol edilerek ruhsal durumu kontrol edilerek usta birliğine ataması gerçekleşecektir. Bu durum dövme ile alakası ne derseniz, Dövme genel sağlık sıralamasında psikoloji kategorisinde yer alınmaktadır. Ruhsal psikoloji durumu ise askeriye içerisinde birliğinizin Revir komutanlığında RDM(Ruhsal Danışma Merkezleri) olarak adlandırılan doktorlar ile sizlerle görüşme sağlayacaktır.

Dövme, Askeriye içerisinde ön yargı ile size negatif sonuçlar açabilir, arkadaş çevresi olsun üst makamlar olsun eğer gözle görülür bir yerde ise dövmeleriniz her zaman üst rütbeliniz tarafından irdelenebilir veya laf işitebilirsiniz. Çünkü askeriye içerisinde bu tarz şeyler illegal olarak gözükmektedir. Tertip ve nizam üzerine kurulu olan askerlik sistemi her zaman temiz sakal ve bıyıksız günlerinizi geçireceksiniz. Tabi ki emir altındasınız dövmeniz çok göze batıyor ise rütbeli de laf edecek size nasihatta bulunacaktır.

Dövme asker de sorun yaratır mı sorunuza yanıt aradık fakat elde tutulur hiç bir kanıt yada bir açıklama zorunlu askerlik de yapılmamıştır. Askeri personel olmak isteyenlerin sınavlarda veya mülakatlar öncesi ön sağlık mülakat ve sınavlar sonrası GATA sağlık kontrollerinde vücut üzerindeki dövmelere çok dikkat edildiği dışında kesin bir bilgi hiç bir yerde yoktur.

Dövme konusunda düştüğünüz birliğinize ve komutanlığınızdaki üst rütbelilerinizin yaklaşımına göre olayların gelişeceğini sizlere iletebiliriz.

YORUMLAR

  1. Caner dedi ki:

    Selamun aleyküm 97/1 B acemi birliğim Ulaştırma, Personel Okulu ve Eğitim Merkezi Eğitim Alay Komutanlığı Alaşehir/Manisa çıktı burası hakkında ne nedir, ne degildir, rahat olur muyum, usta birliği ağırlıklı olarak neresi çıkar, dövmelerim var onların olumlu veya olumsuz bi etkisi olur mu ? Bana vereceğiniz ayrıca fikir ve görüşler benim için değerli cevap yazan elleriniz dert görmesin şimdiden teşekkürler hayırlı günler