Dövizli Askerlik Yapabilmek İçin Tecil İşlemleri

Dövizli Askerlik Yapabilmek İçin Tecil İşlemleri

Dövizli askerlik yurtdışında ikamet eden ancak vatani görevini yapmayan kişilerin vatani görevlerini yerine getirmek için bir nevi bedelli askerlik kapsamında döviz ödeyerek muaf tutulmaları anlamına gelmektedir. Dövizler askerlik fiyatı 27 Ocak 2016 Tarihli resmi gazetede yayınlanan 6661 sayılı yasa kapsamında 1000 Euro olarak belirlenmiştir.

Dövizli askerlik için yaş sınırı 38 olarak belirlenmiş olup 38 yaş üzerinde ki kişiler ilgili ülkede ki Türk konsolosluklarına bizzat başvurular yapmalıdırlar. Dövizli askerlik yapmak için en temel şart bir ülkede oturma veya çalışma izni ile yabancı ülkede bir mesleği en az 3 yıl ( 1095 gün süre ) ile yapmak gereklidir. Resmi burs ile giden kişiler için bu eğitim süresi çalışma olarak sayılmamaktadır.

Dövizle askerlik yapabilmek için tecil işlemleri yaptırabilecek işçi, işveren veya meslek sahiplerinin bulundukları yabancı ülkede ikamet etmesi ve mutlaka oturma veya çalışma isminin olması gereklidir.

Yurt dışında oturma veya çalışma izni ile bulunan kişilerin yoklama, sevk ve celp gibi tüm askerlik işlemlerinde ve askerlik sürecinin yürümesinde 1111 sayılı askerlik kanununda yer alan 35/ G maddesinin kuralları uygulanmaktadır. Bu madde de 38 yaşını durduracağı yılın son gününe kadar ( 31 Aralık gününe kadar ) askerlik tecil ( erteleme ) işlemleri Milli Savunma Bakanlığı Askere Alma Başkanlığı tarafından ertelenebilir. Örneğin 1980 doğumlu birisi için 2018 yılına kadar erteleme tecil işlemleri yapılabilir.

Dövizle askerlik yapmaya hak kazanacak yurt dışında oturma veya çalışma izni bulunan kişiler süreye bakılmaksızın öncelikle ilk erteleme ( tecil ) işlemlerini yapmak üzere bulundukları ikamet yerinde ki Türk Konsolosluğuna bir dilekçe ile kişisel başvuru yaparak başlatabilirler. Bu süreçte Konsolosluklar şu belgeleri d istemektedir.

  • Oturma izni veya çalışma izni belgesi
  • Umuma mahsus TC pasaportu

Varsa yabancı makamlarca düzenlenmiş gemi cüzdanı ( gemiciler için )

YORUMLAR

  1. Şengül Öztuğ dedi ki:

    Yurt dışında yaşayan Dövizli askerlik için ilk tecilini yaptırmış kişiler ikinci veya daha sonraki tecillerini Türkiye’den yaptırabilir mi? Kişinin acilen Türkiye’ye gitmesi gerekiyor ve tecilinin bitmesine 1 ay var.