Dövizli Askerlik Tasarısı Beklenildiği Gibi Olmadı

Dövizli Askerlik Tasarısı Beklenildiği Gibi Olmadı

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşların uzun süredir beklemekte olduğu, dövizli askerlik bedelinin 1000 € ya düşürülmesi için hazırlanan torba yasa beklendiği gibi olmadı. Torba yasaya göre, “ yurt dışında doğmuş, yaşamını yurtdışında sürdüren ve eğitimini orada almış olmak” şartı beklentileri yerle bir etti. Yurt dışında yaşayan vatandaşların 1000 € ya askerlik yapma umutları bir bakıma suya düştü diyebiliriz. Yasada ki şartları taşımayan aile birleşimi gibi durumlardan yurtdışına gidip orda yaşamaya devam eden Türk vatandaşlar yine 6.000 € ödeyerek askerlik hizmetini yapabilecek.

Sosyal medyadan da oldukça tepki toplayan tasarıya iktidar partisinden gelen en iyi çözüm yurtdışında doğmuş, büyümüş ve eğitimini orada almış olanları kapsadı. Diğer yollarla yurtdışında yaşayan vatandaşlar ise eskisi gibi 6000 € ödemeye devam edecek.

Yeni çıkarılan torba yasa tasarısı için AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, gelen tepkiler doğrultusunda iyileştirilmelerin yapılacağını söyleyerek girişimde bulunduklarını ve TBMM’deki komisyonlara gerekli bilgilerin aktarıldığını söyledi.

Tasarıya çok fazla tepki gelmesinden dolayı İstanbul Milletvekili Metin Külünk, 24 Aralık tarihinde daha iyileştirmiş bir yasa için meclise teklif sunduğunu açıkladı. Metin Külünk’ün sunduğu yasa tasarında ise, yurt dışında 10 yıl kalma şartı tepkilere neden oldu.

Bütün partiler dövizli askerliğin 1000 € ya düşürüleceğini her konuşmasında vatandaşlara vaat olarak sunmuşlardı. Fakat vatandaşların beklediği gibi herkesi kapsamamakla birlikte, çok az kişinin faydalanabilecek olması aşırı tepkilere neden oldu. Sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla, ilgili Milletvekillerinin hesaplarına vatandaşlardan tepkiler yağmaya hala daha devam etmekte.

Fazladan Yapılan Ödemeler İçin İade Söz Konusu Değil

Yasa tasarısına göre askerliğini dövizle yapmak isteyen vatandaşların, 1000 €’luk dövizli askerlik bedelini ödemeleri halinde askerlik hizmetini tamamlamış sayılacaklar. Fakat yasa tasarısından önce yasadaki şartları sağlayan fakat 6000 € ödeyerek dövizli askerlik hizmetini yapmış olanlara herhangi bir ödeme yapılmasının söz konusu olmadığı da belirtildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.