Doğuda Askerlik Yapanlara Erken Terhis Var mı ?

16 Mart 2018 Cuma, 23:55
erken terhis 642x320 - Doğuda Askerlik Yapanlara Erken Terhis Var mı ?

Askerlik vatani görevi olup anayasanın verdiği hak ve ödevler Kısımında her Türk erkeğinin yurt içinde veya yurt dışından belirtilen görev yerinde vasıfları, mesleği ve kişiliği ölçüsünde uzun dönem, kısa dönem veya daha farklı pozisyonlarda istihdam edilmesidir. Askerlik görevi Edirne’ den Karsa 81 ilde ve bu illere bağlı 960 ilçede karakolda, sınırda, askerlik şubesinde, tugayda veya okullarda uzun dönemler için 12 ay ve kısa dönemler içinde 6 ay geçirilmesi gereken süreçtir. Bunun yanı sıra BM nezdinde yer alan Kosova, Irak, Sudan, Bosna gibi barışı getirmek amacıyla kurulan birliklerde ve kuvvetlerde de vasıflar ve özelliklere göre daha yüksek maaş ve bedel ile askerlik görevi yaptırılmaktadır.

Bu askerlik görevinde özellikle terör faaliyetlerinin olması sebebi ile Doğu ve Güneydoğu’ da zorlukla yaşanmaktadır. Ülkemizde şehit olan askerlerin % 93’ ü ve polisimizin % 82 si Doğu ve Güneydoğu da yaşanan elim saldırılar sonucu olmaktadır. Bu açıdan doğuda askerlik sürecin zor olması ile eğitimler ağır olmakta ancak disiplinden taviz vermeden askerlerin rahat ettirilmesi sağlanmaktadır. Doğu Anadolu’da Görev Yapanlara Askerlere Erken Terhis Durumu bu zorlukların göz önüne alınması ile ara ara mecliste, komisyonlarda, kamu nezdinde gündeme gelse de böyle bir durum söz konusu değildir.

Sadece askerlerin izin kullanmayarak o izin süresinin askerliğin sonundan düşüp 15 – 20 gün askerden erken dönmeleri söz konusudur. Ancak özellikle doğuda ulaşım güvenliğinin sağlanması gerçekleştiğinde askerlerin zinde kalması ve moral bulması açısından alilerinin yanına gönderilerek askerlik izinlerini kullandırttıklarını söylemek mümkündür. Zira askerlerin moral motivasyonu aileleri ile bir araya geldiğinde zirve yapacağı için izinleri kullanmak mecburi kılınmaktadır.

5 Yorum

 1. Avatar

  can bey

  26 Şubat 2015 at 01:12

  Hakaride askerlik yapanlar carsi izni yok herhangi bir faliyetyiok katemeler ahir gibi ve hala mehmetcik diyorlar kendileri guzel sicak yatakta yatiyorlar bu adaletmi

  • Avatar

   Ahmet kayğusuz

   6 Nisan 2017 at 17:21

   Hakkari neresi senin

 2. Avatar

  Onur maytalman

  8 Kasım 2017 at 11:38

  Vatan diyolar şırnak devletin unuttuğu askerin dayak yediği suçsuz yere tutanak yiyip komutanların 5 milyar maaş alıp 440 tl maaş alan askerle beraber aynı göreve çıkmasımi adalet çarşı iznin yok hicbir şeyin yok ama askerliğin uzatiliyo bumu adalet 97 1 tertipim şırnak seslicede görev yapmaktayım

 3. Avatar

  Onur

  11 Aralık 2017 at 01:20

  Benim evliyim eşim tek yaşıyor ve maddi durumum yok ve ben erken teheris ihtiyaçigim var yardım ci olabilirmisiniz

 4. Avatar

  halil

  30 Temmuz 2018 at 18:47

  batıda askerlik yapanlar her hafta,haftada bir gün çarşı izni kullanıyorlar.Doğu anadolu ve güneydoğu anadoluda ve oralardaki karakollarda görev yapanlar hiç haftalık izin kullanamıyorlar bu adaletmi? onlarda kullanamadıkları çarşı izni kadar erken evlerine gönderilmeli.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir