Dağıtım Olan Askerlere Yol Parası Verilir Mi?

Dağıtım Olan Askerlere Yol Parası Verilir Mi?

Askere gidecek olan bireylerin karşılaşmış oldukları ilk aşama, acemi birliğine gitmek yönünde olacaktır. Fakat bunun öncesinde bireylerin askere gidebilmeleri için yeterli şartları yerine getiriyor olması gerekecektir. Sağlık açısından ve fiziki açıdan gerekli şartları yerine getirmeyen bir bireyin, askere gitmesi mümkün olmayacaktır. Maddi durumu yetersiz olan kişilere devlet yardım amaçlı yol parası desteği sağlamaktadır. Sağlamış oldukları bu destek neticesinde bireylerin, rahat bir şekilde askere gitmeleri mümkündür. Bireyler askere gitmeden önce, askerlik şubesine giderek sülüs kâğıdı almak durumundadır. Bu kâğıdı alırken, bireylere ekstra olarak yol parası desteği de verilmektedir. Bu yol parasını alan bir kişi, rahat bir şekilde bilet ihtiyaçlarını giderebilir. Acemi birlikten dağıtım olan askerlere yol parası verilmemektedir. Onlara verilen yol parası, gidecek oldukları memleketleri ile alakalı olacaktır. Memleketlerine döndükleri zaman, yeterli miktarda yol parası alarak usta birliklerine gidebileceklerdir. Fakat bu yol parası bireylere, acemi birlikten döneceği zaman verilmektedir. Çoğu kişi bu paranın acemi birlikten dönüş için olduğunuz düşünmektedir. Fakat dağım olan askere yol parası verilmemektedir. Kişilerin bu konuda bilinçli bir şekilde hareket ederek, bu parayı usta birliklerine gitmek için kullanmaları gerekir. Usta birliğine gidecek olan bir bireyin, acemi birlikteyken almış olduğu paradan başka yol parası almayacağını bilmelidir.

Bireyler bazı durumlarda maddi durumlardan ötürü, askere gidecek para bulamamaktadır. Devlet, bunun önüne geçebilmek adına böyle bir uygulamayı yürürlüğe koymuştur. Aslında bu durum, bir bahane üretmemek adına yapılan bir şeydir. Kişilere terhis oldukları zamanlarda da yol parası verilmektedir. Bu yol parasını bireyler, memleketlerine gitmek için kullanacaklardır. Bunun dışında terhis olan bireylere yol parası verilmeyecektir. Bireylerin normal zamanlarda kullanmış olduğu izinlerden ötürü de böyle bir ödenek alması mümkün değildir. Normal zamanlarda iznini kullanacak olan bir birey, kendi imkânları doğrultusunda memleketine gitmek durumundadır.

Cenazesi olan ve bundan ötürü izin alan kişi için de aynı durum geçerlidir. Sadece askeri birliğin göndermiş olduğu yerlerde bu durum geçerlidir. Bunun haricinde bireylerin, hiçbir şekilde ödenek alma gibi bir durumları olmayacaktır. Sınav için izin alan bireyler için de yine bundan söz etmek gerekir. Sınava girmek üzere izin almış bir birey, sınav yeri nerede olursa olsun kesinlikle askeri birliğinden yol parası alamayacaktır. Sınava giremese bile bu durumdan ötürü sorumlu olacak tek kişi yine kendisi olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.