Dağıtım İzni Yemin Töreninden Sonramı Verilir?

Dağıtım İzni Yemin Töreninden Sonramı Verilir?

Kısa ve uzun dönem askerlikler için dağıtım izni süresi aynı olup 7 gün olarak askerler için uygulanmaktadır. Askerlerin acemilik eğitimleri süresince yeterli deneyime kazandıkları düşünülerek 45 – 90 gün içerisinde usta birlikleri belli olmakta ve yemin töreni ile gerçek bir asker olarak vatani görevlerini sürdürmektedirler. Bu dağıtım izninde askerlere yol izni verilmektedir.

Mesela; Bir asker herhangi bir sebeple izin aldığında bu izin süresine yol şartları düşünülerek gidiş ve geliş süreleri de ek olarak ilave edilmektedir. Ancak dağıtım izninde ülkemizin hangi noktası olursa olsun gidişlerde yol süresi ek olarak ilave edilmeyecektir. Ayrıca dağıtım izni kullanan kişilerin askerlik terhis süresi geldiğinde 7 gün daha geç terhis olacaklarını söylemeliyiz. Bu açıdan dağıtım izni kullanmayan kişiler 7 gün önceden askerlikten terhis olup ailelerine kavuşmaktadırlar.

Yemin Töreni Sonrası Dağıtım İzni İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Dağıtım izni süresi; Dağıtım izni 7 günden aşağı veya yukarı olamaz. Ancak sabit olarak 7 gün olabilir. Ancak bu süreyi 1 – 2 güne çekmek isterseniz evci iznini denemelisiniz. Ancak bu evci izni için yemin törenine ailenizden biri olmalıdır. Bu anne, baba, kardeş veya abi olmalıdır. Ayrıca evci izni için mutlaka o ilde bir adres göstermelisiniz. Aileniz imzalayarak sizleri 24 – 48 saat evci iznine çıkaracaktır.

Dağıtım izni askerlik süresi; Kısa dönem askerlik 6 ay sürmekte olup bunun 12 günü izindir. Bu açıdan kısa dönem askerlerin % 95’ i izin kullanmayarak 5 ay 18 günü tamamladıktan sonra erken terhis olmaktadır. Ayrıca dağıtım izni kullanırlar ise bu süreç 7 gün daha uzayacak ve 5 ay 25 gün olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.