Çölyak Hastaları Askerlik Yapar mı?

60

Ülkemizde Çölyak hastalarının tedavi süreçlerine ilişkin yasal düzenlemeler yetersiz ve yanlıştır. Çölyak hastalarının tek tedavi yolu ömür boyu glütensiz ürünlerle diyet yapmaktır. Ancak glütensiz ürünlere ilişkin yasal düzenlemeler ve ürünlerin pahalılığı Çölyak hastalarını zor durumda bırakmakta ve sağlıkları ile ilgili ciddi riskler oluşturmaktadır. Tedavi süreçlerine ilişkin yaşanılan bu sıkıntıların yanı sıra bir diğer sorun da Çölyak hastalarının askerlik hizmetlerine ilişkin süreçte yaşanmaktadır.

Zaman zaman askerlik çağındaki gençlerimizin askerlik şubelerine başvuruları sırasında yapılan tarama ile de ortaya çıkabilen Çölyak hastalığı, aynı zamanda TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine göre de muaf grupta yer almaktadır. Ancak Çölyaklı gençler askerlikten muaf olmak ve tanının doğrulanması için diyetlerini bozmak zorunda bırakılmaktadır. Yıllardır belli bir disiplin altında glütensiz diyet uygulayan Çölyaklı gençler hasta olduklarını ispat edebilmek için bu diyeti bozmakta ve Çölyak hastalığının çeşitli riskleri ile karşı karşıya bırakılmaktadır.

Çölyak hastalarının askerlik hizmeti öncesi TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine göre alması gereken raporlar konusunda acilen düzenlemeye ihtiyaç bulunmaktadır. Bu nedenle geçtiğimiz aylarda TBMM Başkanlığına sunduğum ve Milli Savunma Bakanı tarafından yanıtlandırılmasını talep ettiğim soru önergesinde Çölyaklı gençlerin askerlik muayenesi sırasında diyetlerini bozmak zorunda kalmalarına ilişkin düzenlemeleri ve çalışmaları sormuştum. Ancak soru önergesine verilen cevapta üzülerek gördüm ki çölyaklı gençlerin askerlik muayeneleri sırasında yaşadığı bu sıkıntıları gidermek amacıyla Bakanlıklar düzeyinde bir eşgüdüm yoktur ve bu konuda bir çalışma hala yapılmamıştır.

Soru önergesine Milli Savunma Bakanı tarafından verilen cevapta, “hekimin tanı konusunda şüpheleri varsa glüten challenge testine başvurmak zorunda kalabilmektedir ve bu uygulama hekimin yasal hakkıdır” denilmektedir. Ancak askerlikten muafiyet hakkına sahip çölyaklı gençlerimizin yaşadığı mağduriyete ilişkin herhangi bir çözüm önerisi olmadığı da ifade edilmektedir.

Ülkemizin önemli sorunlarından birisi olan bu konuda yetkililerin eşgüdüm içerisinde, mevcut sağlık raporunu yeterli sayacak şekilde bir düzenlemeye gitmesi oldukça elzemdir. Soru önergesine gelen cevaptan da anlaşılmaktadır ki, bu konuda bugüne kadar ciddi bir çalışma yapılmamıştır. Sağlık Bakanlığı’nın ve üniversite hastanelerinin verdiği Çölyaklı raporunu, Milli Savunma Bakanlığı geçerli görmediği için askerlik hizmeti için TSK’ya başvuran çölyaklı gençler diyetlerini bozmak zorunda kalmakta ve zor durumda bırakılmaktadır.

Konuyu kamuoyunun bilgilerine sunar, yetkililerin ısrarlı çağrılarımıza kulak vererek bu konudaki ivedi düzenlemeleri bir an önce hayata geçirmesi gerektiğini bir kez daha belirtirim.

 

Saygılarımla,

Ecz. Özgür ÖZEL

8 Yorumlar
 1. isademirci diyor

  Subat asker nezaman alca

 2. Okan diyor

  Hala bir ses seda yok ne bicim insan tipleri bunlar. Bence para istiyo hekimler rüşvet istiyolar.

  1. Admin diyor

   İşlemler sıra ile yapılıyordur. Para Rüşvet geçerli değildir.

   1. bulut diyor

    şimdi gata sağlık bakanlığına bağlandı acaba raporlar geçerli olur mu

 3. celal diyor

  şu anda askerim ve çölyak hastasıyım bundan dolayı hava degişimi alabilirmiyim

 4. rıdvan şahin çelik diyor

  çölyak hastasıyım as subay olmak istiyorum engelmi bide son başvuru tarihi 16 şubat erken cevap verirseniz memnun olurum

 5. S diyor

  Çölyak olan arkadaşlarım yazı mı dikkatlice okuyun!!! 2004 yılında boy kısalığı ve zayıflıktan dolayı çölyak teşhisi konuldu.Yıllar zaman geçti yıl oldu 2018 çürük raporu alınıp alınacağı muamma olduğu için askerliğe başvuruyum ne olursa olsun dedim, yıllarca içimde dert olmuştu:) askeriyeye gittim beni aile hekimine yönlendirdi aile hekimide ilçemize bağlı hakem hastaneye yönlendirdi.gastrolojiye gittim derdimi anlattım.patoloji raporu ve çölyak raporunu getir işlemini hemen yapayım dedi.Yıl 2004 nerden bulacağım patoloji raporunu hasteneye git gel arşive in evde ara derken sonunda buldum doktora raporlarım ve patoloji raporunu götürdüm tek hekim raporunda askerliğe elverişli değildir yazıyordu.sevindim ama asıl kararı kurul verecek bekle babam bekle kurula girdik doktorlar aralarında tartışıyorlar erteleme mi verelim onay mı diye hayatımda boğazımın kuruduğunu orda hissettim:)))15 dk sonunda askerliğe elverişli değildir b45 f5 maddeleriyle raporu aldım .askeriyeye koştur koştur gittim sıra al falan derken bana geldi.memur kadın doktorun verdiği kararı onaylıyomusun dedi şakamı yapıyorsun dedim içimden neyse kağıt imzaladım bi sürü şeflerine imzalattım ve ön raporu sonunda aldım:))) gidecek olan arkadaşlar patoloji raporunu yanında götürsünler muhakkak

 6. Kubilay bey diyor

  Çölyak olan arkadaşlarım yazı mı dikkatlice okuyun!!! 2004 yılında boy kısalığı ve zayıflıktan dolayı çölyak teşhisi konuldu.Yıllar zaman geçti yıl oldu 2018 çürük raporu alınıp alınacağı muamma olduğu için askerliğe başvuruyum ne olursa olsun dedim, yıllarca içimde dert olmuştu:) askeriyeye gittim beni aile hekimine yönlendirdi aile hekimide ilçemize bağlı hakem hastaneye yönlendirdi.gastrolojiye gittim derdimi anlattım.patoloji raporu ve çölyak raporunu getir işlemini hemen yapayım dedi.Yıl 2004 nerden bulacağım patoloji raporunu hasteneye git gel arşive in evde ara derken sonunda buldum doktora raporlarım ve patoloji raporunu götürdüm tek hekim raporunda askerliğe elverişli değildir yazıyordu.sevindim ama asıl kararı kurul verecek bekle babam bekle kurula girdik doktorlar aralarında tartışıyorlar erteleme mi verelim onay mı diye hayatımda boğazımın kuruduğunu orda hissettim:)))15 dk sonunda askerliğe elverişli değildir b45 f5 maddeleriyle raporu aldım .askeriyeye koştur koştur gittim sıra al falan derken bana geldi.memur kadın doktorun verdiği kararı onaylıyomusun dedi şakamı yapıyorsun i

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.