Çölyak Hastaları Askerlik Yapar mı?

Çölyak Hastaları Askerlik Yapar mı?

Ülkemizde Çölyak hastalarının tedavi süreçlerine ilişkin yasal düzenlemeler yetersiz ve yanlıştır. Çölyak hastalarının tek tedavi yolu ömür boyu glütensiz ürünlerle diyet yapmaktır. Ancak glütensiz ürünlere ilişkin yasal düzenlemeler ve ürünlerin pahalılığı Çölyak hastalarını zor durumda bırakmakta ve sağlıkları ile ilgili ciddi riskler oluşturmaktadır. Tedavi süreçlerine ilişkin yaşanılan bu sıkıntıların yanı sıra bir diğer sorun da Çölyak hastalarının askerlik hizmetlerine ilişkin süreçte yaşanmaktadır.

Zaman zaman askerlik çağındaki gençlerimizin askerlik şubelerine başvuruları sırasında yapılan tarama ile de ortaya çıkabilen Çölyak hastalığı, aynı zamanda TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine göre de muaf grupta yer almaktadır. Ancak Çölyaklı gençler askerlikten muaf olmak ve tanının doğrulanması için diyetlerini bozmak zorunda bırakılmaktadır. Yıllardır belli bir disiplin altında glütensiz diyet uygulayan Çölyaklı gençler hasta olduklarını ispat edebilmek için bu diyeti bozmakta ve Çölyak hastalığının çeşitli riskleri ile karşı karşıya bırakılmaktadır.

Çölyak hastalarının askerlik hizmeti öncesi TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine göre alması gereken raporlar konusunda acilen düzenlemeye ihtiyaç bulunmaktadır. Bu nedenle geçtiğimiz aylarda TBMM Başkanlığına sunduğum ve Milli Savunma Bakanı tarafından yanıtlandırılmasını talep ettiğim soru önergesinde Çölyaklı gençlerin askerlik muayenesi sırasında diyetlerini bozmak zorunda kalmalarına ilişkin düzenlemeleri ve çalışmaları sormuştum. Ancak soru önergesine verilen cevapta üzülerek gördüm ki çölyaklı gençlerin askerlik muayeneleri sırasında yaşadığı bu sıkıntıları gidermek amacıyla Bakanlıklar düzeyinde bir eşgüdüm yoktur ve bu konuda bir çalışma hala yapılmamıştır.

Soru önergesine Milli Savunma Bakanı tarafından verilen cevapta, “hekimin tanı konusunda şüpheleri varsa glüten challenge testine başvurmak zorunda kalabilmektedir ve bu uygulama hekimin yasal hakkıdır” denilmektedir. Ancak askerlikten muafiyet hakkına sahip çölyaklı gençlerimizin yaşadığı mağduriyete ilişkin herhangi bir çözüm önerisi olmadığı da ifade edilmektedir.

Ülkemizin önemli sorunlarından birisi olan bu konuda yetkililerin eşgüdüm içerisinde, mevcut sağlık raporunu yeterli sayacak şekilde bir düzenlemeye gitmesi oldukça elzemdir. Soru önergesine gelen cevaptan da anlaşılmaktadır ki, bu konuda bugüne kadar ciddi bir çalışma yapılmamıştır. Sağlık Bakanlığı’nın ve üniversite hastanelerinin verdiği Çölyaklı raporunu, Milli Savunma Bakanlığı geçerli görmediği için askerlik hizmeti için TSK’ya başvuran çölyaklı gençler diyetlerini bozmak zorunda kalmakta ve zor durumda bırakılmaktadır.

Konuyu kamuoyunun bilgilerine sunar, yetkililerin ısrarlı çağrılarımıza kulak vererek bu konudaki ivedi düzenlemeleri bir an önce hayata geçirmesi gerektiğini bir kez daha belirtirim.

 

Saygılarımla,

Ecz. Özgür ÖZEL

YORUMLAR

 1. isademirci dedi ki:

  Subat asker nezaman alca

 2. Okan dedi ki:

  Hala bir ses seda yok ne bicim insan tipleri bunlar. Bence para istiyo hekimler rüşvet istiyolar.

  1. Admin dedi ki:

   İşlemler sıra ile yapılıyordur. Para Rüşvet geçerli değildir.

   1. bulut dedi ki:

    şimdi gata sağlık bakanlığına bağlandı acaba raporlar geçerli olur mu

 3. celal dedi ki:

  şu anda askerim ve çölyak hastasıyım bundan dolayı hava degişimi alabilirmiyim

 4. rıdvan şahin çelik dedi ki:

  çölyak hastasıyım as subay olmak istiyorum engelmi bide son başvuru tarihi 16 şubat erken cevap verirseniz memnun olurum