Çocuğu Olana Askerlik 3 Ay Kısalıyor

Çocuğu Olana Askerlik 3 Ay Kısalıyor

İran’ın genelkurmay başkanlığı evli durumda olan askerler için çocuklarına üç ay daha az askerlik yapma imkânı tanımıştır. Yapılacak olan bu uygulama önümüzdeki aydan itibaren yürürlüğe girecektir. Yapılan resmi açıklamanın niteliğinin bu yönde olduğunu söyleyebiliriz. İran’ın şeriat ile yönetilmesi sonucunda, evlilik sünnet olarak nitelendirildiğinden dolayı insanların evliliği iyi bir şey olarak görmeleri ve buna katılmaları adına, çok sayıda çocuk yapmaya teşvik etmek maksadıyla, askerlik hizmetinde bulunan bireylerin avantajlı çıkacağı bu uygulamayı tasarlamış ve yürürlüğe koymuştur. İran ülke lideri olan Ayetullah Ali Hamaney’den izin alarak onun onaylaması sonucunda, hem evli hem de asker olan bireylerin çocukları sayısınca üç ay askerliğinden düşüleceği bildirilmiştir. Önümüzdeki aydan itibaren yürürlüğe girecek olan bu kanun neticesinde bireyler, evlilik mesleğini daha kutsal olarak bulacaklar ve çocuk yapma girişimine gireceklerdir. Daha tam olarak planlanmamış olan bu yasa taslak olarak sunulmuş ve ülke başka Ayetullah Ali Hamaney’den ön onay alınmıştır.

Ayrıca yeni olan yürürlüğe konulacak olan bu uygulamanın askerlere sunacak olduğu birkaç daha fayda bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi evli olan asker bireyler, eşlerinin bulunduğu şehirde askerliklerini yapacaklar ve bu şehirde hizmet vereceklerdir. Ayrıca, askerler haftanın üç günü eşlerinin yanına gidebilecekler ve evlerinde kalabileceklerdir. Evli olan askerlerin bekar askerlere nazaran daha avantajlı olacağını bu durum karşısında söyleyebiliriz. Evli askerler bunlardan hariç olarak senede 30 gün daha fazla izin kullanabilecekler ve bu izni diledikleri yere gitmek için kullanabileceklerdir.

İran’da askerliğin zorunlu bir şekilde bulunmasından dolayı, askerlere burayı sevdirmek adına değişik stratejiler izlenmeye başlanmıştır. İran’da zorunlu askerliğin süresi tamı tamına 21 aydır. 21 ay boyunca insanlar burada vatani görevlerini yapmak için bulunurlar. Bunun sonucunda hiçbir şekilde maaş da almamaktadırlar. Ülke içinde yer alan bazı kurumlar, evlilik muhabbetlerine karşı çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu yeni uygulamayı sunan ülke başkanı Ayetullah, “Evlilik sünnetini yerine getirmeyen ve karşı çıkanlara lanet olsun.” Şeklinde bir duyuruda bulunmuştur. Bu hareketiyle birlikte, ülkedeki evliliği tasnif etmeyen kurumları ve kuruluşları sert bir şekilde eleştirmiş olacaktır.

Ülke başkanı, Ayetullah Hamaney, liderlik yaptığı yıldan başlayarak sürekli evliliğin altını çizmiş ve altındaki kişileri bu şekilde yönlendirmiştir. Kendinden önceki liderlerin uygulamaya sokmuş olduğu nüfus planlama uygulamasının gereksiz bir şey olduğunu ve aynı zaman büyük bir hata niteliğinde olduğunu savunmuştur.

YORUMLAR

  1. mutlu dedi ki:

    97 1 gidecem celp tercihi yaptım normalde 97 4 gönderiyo celp tercihi ne kadar kabul görüyo ve aranan özelikler varmı ?