Ana Sayfa Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Bolu 2. Komando Tugay Komutanlığı

2.Komando Tugay Komutanlığı Hakkında

2.Komando Tugay Komutanlığı Hakkında Bilgiler

2.Komando Tugay Komutanlığı Bolu’da yer almaktadır. Bolu ve bulunduğu coğrafi konum tugayın tatbikatlarında oldukça iyi değerlendirilmektedir. Bolu Karadeniz Bölgesi’nde yer almasından ve iklim ve bitki örtüsünün belli dönemlerde zorlu koşullara neden olmasından dolayı komando eğitimleri sıkı bir şekilde devam etmektedir. Bolu ve komando tugayının uyumu sayesinde tugaydan Türk Silahlı Kuvvetleri kara harekâtlarına katılan komandoların sayısı oldukça fazladır. Özellikle Güneydoğu Anadolu’daki terör faaliyetlerinde buradaki şehirlerde teröristlerin korkulu rüyası haline gelen komandoların büyük bir kısmı Bolu Komando Tugayı’nda eğitim almaktadır. Aldıkları eğitim oldukça zorlu koşullar altında gerçekleştiği için Bolu’dan operasyonlara katılan komandoların kazandığı başarılar dikkat çeker. Bu başarılarından dolayı 2.Komando Tugay Komutanlığı ve komandoları birçok kez başarı ödülleri kazanmıştır.

2.Komando Tugay Komutanlığı ilk olarak Kıbrıs Harekâtı’nda görev almıştır. Buradaki büyük başarısının ardından terör eylemlerinde ve terör operasyonlarında yer almış olan komutanlık üstün başarılara imza atmıştır. Kıbrıs Harekâtı’ndaki başarısından dolayı TSK Kıbrıs Üstün Cesaret ve Feragat Altın Madalyası’na layık görülmüştür. Tarihi oldukça parlak olan tugay aldığı bu ödülün üzerine daha birçok cesaret ve feragat madalyası eklemeyi başarmıştır. Bu madalyaları daha çok Güneydoğu’daki terör eylemlerinde göstermiş olduğu üstün hizmet ve fedakârlık sonucunda kazanmıştır. Günümüzde terör olayları hat safhada olduğu için 2.Komando Tugay Komutanlığı bölgede görev yapmaktadır.

Tugayın vermiş olduğu şehitlerin sayısından da anlaşılacağı gibi onlarca operasyona sorgusuz sualsiz katılma güdüsünde olan cesaretli askerler yetiştirmiştir. Yetiştirmiş olduğu askerlerin ve kazandırdığı fedakârlık duygusunun ödülünü defalarca kez de kazanmayı başarmıştır. Son yıllarda Kuzey Irak’ta mayın arazilerinin temizlenmesinden Hakkâri’deki terörist saldırılarının engellenip bölgede huzurun sağlanmasına kadar çeşitli operasyonlarda görev almışlardır. Özellikle son zamanlarda tırmanan terör faaliyetleri Bolu Komando Tugayı’nın daha fazla aktif hale gelmesine ve operasyonlara hız vermesine sebep olmuştur. Acemi askerlerin ya da tecrübesiz Mehmetçiklerin yerine operasyonlara katılan ve operasyonları yürüten tugay askerliğini yapmakta olan tecrübesiz erlerin açığını kapatabilmektedir. Bu sayede terör olayları kısmen durgunlaşmış ve çeşitli başarılar bu bölgede elde edilmiştir.

Komando tugayları içinde en fazla bilineni Kayseri Komando Tugayı ve Bolu Komando Tugayı’dır. İki tugay da verdiği sıkı eğitim ve disipliniyle tanınmaktadır. Bu disiplin ve eğitimin sonucu olarak bu tugaylarda yetişen komandolar Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki terör operasyonlarında görev yapmakta ve birçok kez inanılmaz zaferler elde etmektedir. Diyarbakır, Hakkâri, Şırnak gibi terörün yuvası haline gelmiş illerde coğrafi zorluklar içinde düzenlenen operasyonlarda Bolu Komando Tugayı ve Kayseri Komando Tugayı elde ettiği başarılar ile dikkat çekmiştir. 12 aylık askerlik hayatı boyunca eğitim ve disiplini hayatının merkezine koyan komandolar askerliklerinden sonra da unutamayacakları bir anıya burada imza atmaktadırlar.

2.Komando Tugay Komutanlığı İletişim Bilgileri

Bulunduğu İl: Bolu

Birlik Telefon Numarası: 0 374 245 1513

Adresi: 14030 – Merkez/Bolu

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir