Ana Sayfa Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Birleşmiş Milletler Petrol için Libya’ya Saldırdı mı?

Bu haberin fotoğrafı yok

Etiketler: Amerika Libya’ya Saldırdı,BM Libya’ya Saldırdı,Fransa Libya’ya Saldırdı,Libya’ya harekat başladı,Libya’ya Saldırı,Libya’ya Saldırı Başladı

Libya’ya yönelik operasyon başladı.

Fransız savaş uçaklarının Libya’daki operasyonda, Muammer Kaddafi güçlerine ait 4 tankı vurarak tahrip ettiklerini duyurdu. Fransa’dan yapılan açıklamada Kaddafi BM kararlarına uyana kadar devam edileciği belirtildi.
 
Fransa operasyona 20 tane uçakla katılırken, İspanya 4 adet F-18 savaş uçağını İtalya’daki üsse gönderdi. ABD’nin de iki savaş gemisi ve Tomahawk füzesi taşıyan üç denizaltı ile katılmaya hazır olduğu bildirildi.
 
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İngilter ve ABD dışişleri bakanı ile telefonla görüştü. Davutoğlu, BM karalarının uygulanmasına önem verildiğini söyledi.
 
CNN televizyonu, ABD savaş gemilerinden, Libya’daki hedeflere seyir (cruise) füzeleri fırlatıldığını duyurdu.
 
RUSYA: ÜZÜNTÜYLE KARŞILIYORUZ
 Rusya, Batılı güçlerin Libya’ya askeri operasyon başlatma kararlarını üzüntüyle karşıladığını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksardır Lukaşeviç yaptığı yazılı açıklamada, “Bir dizi ülkenin hava kuvvetleri, 19 Mart’ta Libya’ya karşı askeri eylemlere başladı. Moskova, bu askeri eylemi üzüntüyle karşılamaktadır” dedi.

CHAVEZ: AMAÇ SADECE PETROLÜ ELE GEÇİRMEK
 Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Libya’ya askeri müdahaleyi “sorumsuzluk” olarak niteledi. Chavez, televizyonda yayımlanan açıklamasında, Libya’ya yönelik uluslararası silahlı müdahaleyi eleştirerek, derhal ateşkes ilan edilmesini istedi. Müdahaleyi “bir ülkenin içişlerine karışma” olarak değerlendiren Chavez, amacın sadece petrolü ele geçirmek olduğunu savundu. Chavez, “Etkili bir ateşkesin sağlanmasını ve Kuzey Afrika’da yeniden barış yoluna girilmesini istiyoruz” dedi.