Ana Sayfa Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Bekçilerin Silah Kullanma Yetkisi Var mı?

2017 yılında tekrar faaliyete

2017 yılında tekrar faaliyete giren ve vatandaşlar arasında oldukça ilgiyle karşılanan bekçilik mesleğine, her alım döneminde binlerce kişi başvuru yapıyor. Dolayısıyla bekçilerin özlük hakları en çok merak edilip araştırılan konular arasında. Bekçilerin özlük hakları arasında maaşları, çalışma saatleri ve izinleri, tayin hakları, ek prim ödemeleri gibi konuların yanı sıra silah taşıma ve kullanma hususu de yer alıyor.

Ülkemiz kamu kurumlarında istihdam edilerek devlet memuru statüsünde görev yapan kişilerin görev tanımları kanunlar çerçevesinde belirlenmiştir. Dolayısıyla bekçilerin görevleri ve yetkileri de kanunlar ile düzenlenmiş, açık bir şekilde ifade edilmiştir. Söz konusu kanun, bekçilerin silah kullanma yetkileri başta olmak üzere kılık kıyafetleri ve buna benzer konuları da ele alıyor.

Bekçilerin silah taşıma yetkisi var mı?

Bekçilerin görev ve yetkilerini ele ala yönetmelikte yer alan, “Bekçi adayları ve bekçilere ihtiyaç ve lüzuma göre düdük, cop, palaska kemeri, tabanca, tabanca kılıfı, en az 14 adet fişek, 2 adet şarjör demirbaş şeklinde verilir” maddesi; bekçilerin silah taşıma yetkisi olduğunu açıkça ifade etmektedir.

Bekçiler, çarşı ve mahallerde güvenli bir ortam tesis etmek amacıyla görev yaparlar. Dolayısıyla bu görev doğrultusunda silahlarını yanlarında taşıma yetkileriyle birlikte kanunu şartlar oluştuğu takdirde kullanma yetkileri de vardır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elazığ’da jandarma ekipleri tarafından yapılan
Sıradaki Haber Elazığ’da ruhsatsız silahlar ele geçirildi