Bedelli’de Başvuru Süresi Uzayacak mı?

62

Bedelli askerlik yapmayı düşünen yüz binlerce genç ya başvurusunu yaptı celp dönemini bekliyor veya başvuru için askerlik şubelerinin yolunu tutmuş durumda. İşte son günlerin en çok merak edileni bedelli askerlikle ilgili tüm detaylar…

BEDELLİ ASKERLİKTE EN ÇOK MERAK EDİLENLER

Yüz binleri ilgilendiren bedelli askerlik için bir çok kişi başvurusunu yaparak açıklanacak celp dönemini beklemekte. Öyle ki internette konuyla ilgili haberler oldukça revaçta.  En çok merak edilenler ise bedelli askerlik başvuru süresinin ne zaman iteceği? Uzayıp uzamayacağı? Başvuru işlemlerini tamamlamış kişiler içinse celp dönemlerinin ne zaman açıklanacağı. Bu sorularla ilgili tüm ayrıntıları resmi açıklamalar geldikçe Askerliksorgulam.com’da bulabilirsiniz. Şu ana kadar resmi kanallardan açıklanan bilgiler ışığında bedelli askerlikle ilgili tüm merak edilenler haberimizde…

BEDELLİYE BAŞVURU  SAYISI 700 BİNE YAKLAŞTI

Eski Genelkurmay Başkanı yeni Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Şu ana kadar 672 bin 306 gencimiz internet üzerinden, elektronik postayla müracaatlarını gerçekleştirdi. Dekontlarını askerlik şubelerine teslim edenlerin sayısı bugün itibariyle 377 bin 410. Herkesin en uygun zamanda askerlik yapmasını sağlayan bir sistemi umuyorum yakın bir gelecekte yürürlüğe sokmaya çalışacağız.”

ASKERLİK ŞUBELERİ 3 KASIM’A KADAR 24 SAAT AÇIK OLACAK

Bakan Akar bedelli askerlik başvuru tarihiyle ilgili olarak, “Askerlik şubelerimiz gerekli yerlerde 24 saat görev yapacak. 3 Kasım’dan önce bütün müracaatların bitmesini sağlayacağız.” açıklmasını yaptı. Yani bedelli askerliğe halen başvurmamış vatandaşlar için şunanda belirlenen son başvuru tarihi 3 Kasım 2018 Cumartesi olarak belirlenmiş durumda, tarihin uzatılmasıyla ilgili henüz bir açıklama mevcut değil.

4.CELP DÖNEMİ YERLERİ BAŞVURU İŞLEMLERİ BİTTİĞİNDE AÇIKLANACAK

Bu ıla iat son celp dönemi olan dördüncü celp dönemi ise 3 Kasım’da bedelli askerlik başvurularının sona ermesinin ardından açıklanacak. Henüz başvuru yapmamış vatandaşlar bedelli askerlik başvuru işlemlerini e-devlet adresinden yapabilirler.

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURU AŞAMALARI

Başvuru sürecinde vatandaşlardan iki adımı takip etmeleri beklenecek; Bedelli askerlikten faydalanmak isteyenler,

  • E-Devlet kapısı (www.turkiye.gov.tr) üzerinden alınacak barkodlu ödeme belgesinin çıktısı ve Nüfus Hüviyet Cüzdanı ile birlikte bu belgede belirtilen banka şubelerinden herhangi birine giderek söz konusu bedeli yatıracak.
  • Barkodlu ödeme belgesi ve bedelin yatırılmasını müteakip bankadan alınacak üç (3) adet banka dekontunun aslı ile birlikte en yakın Askerlik Şubesi Başkanlığına bizzat başvurulması gerekecek.

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURULARINDA SÜRE UZATILMADI

3 Ağustos’ta başlayan bedelli askerlik başvuruları 3 Kasım’da sona eriyor. Başvuru tarihinin bitmesine günler kala Askerlik Şubelerinde büyük yoğunluk yaşanıyor. Hal böyle oluncada en çok merak edilen bedelli askerlik başvuru süresinin uzatılıp uzatılmayacağı oluyor. Konuyla ilgili açıklamada buluna Bakan Hulusi Akar, “Herkesin en uygun zamanda askerlik yapmasını sağlayan bir sistemi umuyorum yakın bir gelecekte yürürlüğe sokmaya çalışacağız. Askerlik şubelerimiz gerekli yerlerde 24 saat görev yapacak. 3 Kasım’dan önce bütün müracaatların bitmesini sağlayacağız.” dedi.

4.CELP DÖNEMİ YERLERİ HENÜZ BELLİ DEĞİL

Bedelli askerlikle ilgili başvuru işlemlerini daha önce tamamlayıp İlk üç celp döneminde silah altına alınan adayların sevk tarihleri ve birlikleri E-devlet üzerinden adayların bilgisine sunulmuştu. İlk ve ikinci celp döneminde silah altına alınan adaylar askerlik görevini tamamladı. Üçüncü celp döneminde silah altına alınan adaylar ise 27 Ekim tarihinden itibaren tertip edildikleri birliklere teslim olmaya başladılar. 4. celp dönemi ise 3 Kasım’da Bedelli askerlik başvurularının sona ermesinin ardından belli olacak.

ÖĞRETMENLER NE ZAMAN BEDELLİ ASKERLİK YAPACAK?

Bedelli askerlikten yararlanmak isteyen öğretmenlerse, yarıyıl tatilinde veya yaz tatilinde bedelli askerlik yapabilecek. Milli Eğitim ve Milli Savunma Bakanlığının ortak çalışması ile alınan karar doğrultusunda illere gönderilen yazıda, eğitim öğretim hizmetlerinin aksatılmadan yürütülmesi açısından öğretmenlerin 21 günlük bedelli askerlik eğitimlerini sömestr veya yaz tatilinde yerine getirebilecekleri bildirildi. Bedelli askerlik için başvuru yapan veya başvuracak durumda olan öğretmenlerin bilgilerini isteyen Milli Eğitim Bakanlığı, bu isimleri Milli Savunma Bakanlığına gönderecek. Bu kapsamda öğretmenler, diğer adaylar gibi 21 günlük bedelli askerlik eğitimine alınacak.

İŞLEMİNİ TAMAMLAMAYAN BEDELLİ ASKERLİK YAPAMAYACAK

Celp dönemleri ilan edilen yükümlülerin yoklamalarını celp dönemleri için belirlenen ve e-Devlet’te kişisel olarak belirtilen yoklama tarihine kadar tamamlaması gerekecek. Gerekli işlemlerini süresi içerisinde tamamlamayan yükümlüler bedelli askerlik kapsamı dışına çıkartılacak. MSB belirlenen celp dönemleri TRT ve ulusal yayın yapan radyo ve televizyon kanalları ile “www.asal.msb.gov.tr” adresinden duyurulacak. Yapılacak duyuru Askerlik Kanunu’nun 25 ve 45’inci maddeleri gereği yükümlülere tebliğ mahiyetinde olacak.

BEDELLİ ASKERLİK BİRLİKLERİ HANGİ İLLERDE?

Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra Milli Savunma Bakanlığı tarafından bedelli askerlik yapacaklara yönelik celp planlamaları düzene sokularak başvuru sayılarına göre celp dönemleri oluşturulacak. Celp döneminde bedelli askerlikten yararlanan vatandaşlar daha önceden belirlenen bedelli askerlik birliklerine teslim olacak. Bedelli askerlik birlikleri Amasya, Erzincan, İzmir, Konya, Manisa, Sivas ve Tokat’taki kışlalarda bulunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.