Ana Sayfa Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Bedelli Askerlik Yapabilirmiyim ? Bedelli Askerlik Şartları ! Bedelli Asker Olmak İstiyorum, Ne kadar, Kaç Taksit ?

Bu haberin fotoğrafı yok

İşte bedelli askerlik yasa tasarası hakkında merak edlilen sorular ve cevapları…
 
Obeze, firariye, bursluya bedelli askerlik yolu kapalı!
 
Bedelli ve dövizli askerlikle ilgili yasa tasarısı önümüzdeki hafta TBMM gündemine gelerek görüşülecek. Sağlık muayenesinde fazla kilolu çıkması nedeniyle askerliği ertelenmiş bulunan yükümlüler, bedelli askerlik imkânından yararlanamayacak. Sağlık muayenesinde, TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’ndeki “Boya göre standart ağırlık çizelgesi” göz önünde tutuluyor. Yasa tasarısına ilişkin merak edilen diğer sorular ve yanıtları -mevcut haliyle- şöyle:
 
1- NE ZAMAN ÇIKAR
 
Tasarının salı günü TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yasayı 15 gün içinde inceleyerek onaylayacak ya da Meclis’e geri gönderecek.
 
2- YAŞ HESABI
 
Yasa Resmi Gazete’de yayımlandığı gün; 30 yaşından gün almış olanlar bedelli askerlik uygulamasından yararlanabilecek. Örneğin yasa 1 Aralık Perşembe günü yayımlanırsa, 30 Kasım 1981 tarihi ve öncesi faydalanabilecek.
 
3- YAŞINI BÜYÜTENLER
 
Yükümlünün askerlik çağına girmesinden (20 yaş) sonra yaptırdığı yaş büyütme işlemleri askerlik hizmetine etki etmeyecek.
 
4- FİRARİLER
 
Askerlik yaparken birliğinden firar edenler, hava değişimi veya izin tecavüzünde bulunanlar bedelli askerlikten faydalanamayacak.
 
5- TAKSİTİ ÖDENMEZSE
 
Bedelli askerlik uygulamasından faydalanıp taksit ödemesini yapmayanlar, askerlik hizmetini yapmamış sayılacak ve ilerleyen tarihlerde askere alınacak.
 
6- PEŞİNATI YATIRIP VAZGEÇEN
 
Peşinatı yatıran bir yükümlünün bedelli askerlik uygulamasından vazgeçme ve parasının iadesini isteme hakkı yok.
 
7- RESMİ GÖREVLİLER
 
Resmi görevle yurtdışında bulunanlar, yurtdışında çalışıp maaşı Türkiye’den ödenenler, diplomatik ve hizmet pasaportu sahipleri dövizle askerlikten yararlanamayacak.
 
8- YURTDIŞINDAKİ ÖĞRENCİ
 
“Dövizle askerlik” uygulamasından, yurt dışında öğrenci olanlar yararlanabiliyor. Ancak oturma veya çalışma izninin, öğrenciliğe bağlı olarak verilmemiş olması gerekiyor.
 
9- BURSLULAR
 
Herhangi bir kişi veya kurumdan burs alarak yüksek lisans veya doktora eğitimi için yurtdışına gidenler, dövizle askerlik kapsamına girmiyor.
 
10- KKTC’DEKİLER
 
KKTC’de çalışanlar dövizle askerlikten yararlanıyor. Ancak öğrenciler için 8. maddeki şartlar geçerli.
 
ÇÜRÜK’TEN BEDELLİ TALEBİ
 
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, çürüğe çıkarıldığı için askerlik yapamayanların bedelli talepleri üzerine çalışma başlattı. Yılmaz “Anadolu’da gençler, askerliği yapıp yapmadıkları sorulduğunda ‘çürüğe çıktım’ demek istemiyor. Bedelli de olsa askerlik yapmış sayılmak istiyor. O yüzden arkadaşlara talimat verdim. Çalışıyorlar. Eğer uygun olursa Genel Kurul’da değişiklik önergesi verilebilir” dedi.


Kaynak: Ensonhaber.com


Bedelli askerlik yapabilirmiyim, bedelli askerlik kimler yapar, bedelli askerlik şartları, kaç par,