Bedelli Askerlik Ücretini Ödeyenlere Fazla Ücret Geri Ödemesi

Bedelli Askerlik Ücretini Ödeyenlere Fazla Ücret Geri Ödemesi

Bedelli askerlik nakit bir bedel ödenerek mecburi vatani görevden muaf tutulmak anlamına gelmektedir. Bedelli askerlik yasalarla çıkan ve düzenlenen bir sistem olup 2011 ve 2014 yıllarında çıkmıştır. Aşırı bakaya kalma, 700 bini aşkın kişinin çeşitli sağlık, ekonomik, iş, eğitim ve aile gibi nedenlerden dolayı, hem iş dünyasını, hem eğitim hem de sosyal hayatı düzenleyici ve destekleyici bir adım olarak görülen bedelli askerlik 4 – 5 yılda bir çıkarak toplumu rahatlatıcı rol oynamıştır. 2011 yılında bedelli askerlik kapsamında 28 gün askerlik ve 30.000 TL bedel ödenirken 2014 yılında bu bedel 18.000 TL ye düşürülmüş ayrıca hiç askerlik yaptırılmamıştır.

Bu uygulama neticesinde 2011 ile 2014 arasında 12 Bin TL gibi bir fiyat farkı ortaya çıkmış ve haksızlık kaynağı olarak bir sorun haline gelmiştir. Bu sorun aynı hukuki statüde aynı haklara tabi olan kişilerin fazla ödeme yaptıkları anlamına gelmektedir. Bu açıdan Anayasa’ da yer alan 10. Maddeye aykırı olduğu düşünülmüş ve kamu düzenini bozucu durum olarak hukuki süreç bedelli askerlik yapan bireyler tarafından başlatılmıştır. Öncelikle devletin ve hükümetin böyle bir hukuksuzluğu kabul etmediğiniz ve yasaların ayrı olduğunu normal süreç olarak kabul edildiğini belirterek herhangi bir geri iade veya geri ödemenin söz konusu olmadığını belirtmiştir.

Bazı bedelli askerlik yapan kişiler organize halde 11.07.2016 Tarihinden bu yana Anayasa Mahkemesine Bireysel başvuru yaparak hak talep etmişlerdir.  Ancak Anayasa Mahkemesi Başvuruyu reddetmiş ve bu iki farklı yasa ile herhangi bir hak ihlali olmadığı kanaatine varmıştır.

Bu karar ile birlikte Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuru yapılmış ve geri iade için talepte bulunulmuştur. Ancak ülkemizin ekonomik durumu, devletimizin yasalara olan bağlılığı ve değişime olan etkisi ile herhangi bir iade almak neredeyse imkânsızdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.