Bedelli Askerlik Sonuçları Belli Oldu mu?

Bedelli Askerlik Sonuçları Belli Oldu mu?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar terhis, celp ve bedelli askerlik konularıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Bakan Akar’ın açıklamaları sonrası ‘Terhisler ne zaman, celp işlemleri ne zaman başlıyor? Bedelli askerlik sonuçları belli oldu mu?’ soruları sıklıkla sorulmaya başlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan terhis ve celp işlemleri ile ilgili geçen hafta açıklamalarda bulunmuştu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da bugün konuya ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Bu açıklamaların hemen ardından ‘Terhisler ne zaman, celp işlemleri ne zaman başlıyor? Bedelli askerlik sonuçları belli oldu mu?’ soruları gündem oldu.

Bedelli Askerlikte Son Durum

Koronavirüsle bir bütün halinde gösterilen mücadele sayesinde Türkiye’nin diğer ülkelere oranla daha seçkin bir konumda olduğunu vurgulayan Akar, “Normalleşme çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı şekilde 31 Mayıs’tan itibaren terhisleri, 5 Haziran’dan itibaren celp işlemlerini, 14 Haziran’da Milli Savunma Üniversitesi sınavının ve 20 Haziran’dan itibaren bedelli askerlik için seçilen gençlerimizin Silahlı Kuvvetlerine kabulünü planladık.

Bunları büyük bir dikkat ve hassasiyetle takip ediyoruz. Herhangi bir olumsuzluğa meydan vermeden bu sürecin sağlıklı, başarılı, etkin bir şekilde gerçekleşmesine gayret göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

Bakan Akar’ın Açıklamaları

“Özellikle celpler çok önemli. Terhis olacak Mehmetçiğin zaten sağlık kontrolü yapılıyor, koruyucu tedbirleri alındı, alınmaya devam ediliyor. Terhislerinden önce de 14 gün süreyle gözetim altında bulundurulacaklar. Ancak celp olarak ülkemizin dört bir yanından gelecek gençlerimizin Silahlı Kuvvetlere kabulünde çok dikkatli olmamız lazım.

Burada Genelkurmay, Kuvvet Komutanlıklarımızın yanı sıra Askeralma Genel Müdürlüğünün (ASAL), birliklerimizin çalışmaları çok önemli. Herhangi bir şekilde gençlerimizin, şu anda görevi başında olan Silahlı Kuvvetleri mensuplarımızın sağlıklarını tehlikeye atmamak için elimizden gelen hassasiyeti gösterecek, celpleri bu şekilde kabul edeceğiz.”

Akar, sözlerini, “Türk Silahlı Kuvvetleri, binlerce yıllık şanlı tarihimizden süzülüp gelen milli, manevi ve mesleki değerleriyle, aklın ve bilimin ışığında, Anayasa çerçevesinde, yasalar ve Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda; milletinin emrinde ve görevinin başındadır.” ifadelerini kullanarak tamamladı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.