Bedelli Askerlik Şartları Nelerdir ?

Bedelli Askerlik Şartları Nelerdir ?

Bedelli askerlik konusunda son günlerde çok sıcak gelişmeler yaşanıyor. Bedelli askerlik için büyük sabırsızlıkla bekleyen adaylar bedelli askerlik için son gelişmelerden, Bedelli Askerlik Şartlarından haberdar olmak için haber sitelerini kontrol ediyorlar.  Bedelli askerlik konusunda görüşlerinizi sizde aktarabilirsiniz.

Savunma Bakanı “Gündemimizde yok” dedi ama CHP Meclis Başkanlığına bedeli askerlik için yeni bir kanun teklifi sundu. Teklif 28 yaşından gün alanların bedelli askerlik yapabilmesine imkan tanıyor. Teklifin gerekçesinde “Evlenip iş kuran gençler vatani görevlerini ertelemek zorunda kalıyor, bakaya sayısı gün geçtikçe artıyor” ifadesi yer aldı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, bedelli askerlikle ilgili “Benim teklifim 25-15. 25 yaş. Bunu bir sefer yapacaksınız ve bir daha bu defter kapanacak” dedi. Kurtulmuş, Meclis’te gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. “Son sefer olmak üzere bir bedelli askerlik uygulaması olabilir” sözlerinin hatırlatılması üzerine Kurtulmuş, bunun tamamen kişisel görüşü olduğunu ifade etti.

BAŞBAKAN NE DEDİ?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bir televizyon kanalında Reisicumhurluğu seçimlerinden sonra bedeli askerlik konusunun takrar değerlendirilebileceği istikametindeki sözleri anımsatılan Bakan Yılmaz şöyle diye konuştu:

“Sayın Başbakanımızın bu sözüne ne bir kelime ilave edecek, ne de bir kelime çıkaracak vaziyetim var. Sayın Başbakanım şunu söyledi. Yeni bir seçim yapılıyor. Seçimden sonra Reisicumhurumuz seçilecek. Reisicumhur bu arada Silahlı Kuvvetlerin de Başkomutanı vaziyetinde. Dolayısıyla başkomutan da şunu söyledi. ‘Biz yeni dönemde milletin taleplerine bakar, inceler değerlendiririz. Ve bu doğrultıda bir bedelliye ihtiyaç var mı yok mu değerlendiririz. Onun üzerine ihtiyaç varsa böyle bir tertip etme yapılır. İhtiyaç yoksa bir tertip etme yapılmaz’. Biz de allahın izniyle yeni Reisi cumhur seçilmesinden sonra bu yolda yapılacak bir değerlendirme çalışmasının neticenini bekliyoruz.”dedi ve sözlerini noktaladı.

Bütün bunların yapılabilmesi için de TSK’nın, Genelkurmay Başkanlığı’nın ihtiyaç tespitinin önemine dikkati çeken Kurtulmuş, “Benim söylediğim budur” dedi.

Bu görüşünü parti organlarına iletip iletmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine Kurtulmuş, “Tabiki partinin ilgili kurullarına ve sayın Başbakanımıza yeri geldiği zaman bu görüşlerimi ileteceğim. Burada tabii çok üst bir beklenti oluşturmaya gerek yok. Ben yıllardır bu meseleyi yakın takip eden birisi olarak sürekli ikide bir ‘bedelli meselesi şimdi mi olur yarın mı olur’ diye tartışmaktan ziyade Türkiye’de herhalde bir askerlik sistemi içinde yeniden yapılanmaya ihtiyaç var. Onu dile getirdim. Bunun bir parçası olarak son kez belki bir bedelli meselesi düşünülebilir” şeklinde konuştu.

Yaş ve fiyat konusunda aklınızda bir şey var mı

sorusuna da Kurtulmuş, “Benim teklifim 25-15. 25 yaş. Bunu bir sefer yapacaksınız ve bir daha bu defter kapanacak. O şartlar altında. Bütün bu söylediklerimin hepsi şarta dayalı olarak söylenmiş şeyler” karşılığını verdi.
YORUMLAR

  1. Meral çiçek dedi ki:

    Acemi birlik yapıldıktan sonra bedelli askerlik yapılır mı