Bedelli Askerlik Kalıcı Oluyor

0

Askerlikte yeni düzenleme geliyor, askerlik süresinin kısaltılmasından bedelli askerliği kalıcı hale getirmeye kadar pek çok yenilik var

BEDELLİ ASKERLİK KALICI HALE GELECEK

Üzerinde çalışılan sistemde tek tip askerliğe geçilecek ve kalıcı bedelli gelecek. Buna göre, profesyonel ordu sistemine geçilinceye dek herkes için öngörülen askerlik hizmeti sağlanmış olacak. Üzerinde çalışmaların devam ettiği yeni askerlik sisteminin bedelliye ihtiyaç duyulmayacak bir sistemi alternatifli olarak getireceği belirtiliyor.

KALICI BEDELLLİDE ASKERİ EĞİTİM 2 AY OLACAK

Süre olarak öne çıkan düşünce 2 ay. Belirli bir para yatırılarak 2 ay askerlik yapılması ve böylece sürekli yaşanan bedelli tartışmalarından bitirilmesi hedefleniyor. Ayrıca uzun ve kısa olan eski sistemin de kalması ve isteyenin istediği sisteme göre askerliğini yapması da düşünülüyor. Önümüzdeki günlerde hem süre hem de ücret çalışması alternatifli olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak ve son karar verilecek. Ardından 2018 yılı itibariyle bedelli askerlik başvurularının bitimiyle yeni sistemin detayları belli olacak.

DİĞER FİKİRSE, 9 AYLIK TEK TİP ASKERLİK

Bir diğer gündem ise 9 aylık tek tip askerlik. Vatan hizmetinin herkes için eşit şartlarda olması, eğitimli insan gücünden daha uzun ve etkin biçimde yararlanılması” prensibiyle hareket edilerek profesyonel ordu sistemine geçiş yapılıncaya kadar herkes için 9 Aylık Tek Tip Askerlik uygulamasının hayata geçirilmesi planlıyor.

ASKERLİK 9 AYA İNERSE ERKEN TERHİS

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ağustos’ta yaptığı konuşmada; “Gereken hazırlıkların ve planlamaların yapılmasının ardından Ülkemizi bir daha bedelli kanunlarına ihtiyaç duyulmayacak bir askerlik sistemine kavuşturmuş olacağız” dedi. Bunun üzerine dikkatler yeni sistemin ayrıntılarına çevrildi. Kulislerdeki yeni sistemle ilgili öne çıkan 9 ay tek tip askerlik fikri gerçek olursa hali hazırda devam eden 12 ay zorunlu askerlik süresi 9 aya düşmüş olacak. Ancak lisans mezunu erlerin 6 ay olan zorunlu askerliği ise 9 aya çıkmış olacak. Kulislerde konuşulan yeni sitem yasalaşırsa; bedelin ödenmesi halinde ise 9 aylık askerlik 3 ay temel eğitimden ibaret olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.