Bedelli Askerler için Altın Tavsiyeler, Bunları Mutlaka Yapın!

0

550 bini geçen başvuru sayısı ile oldukça fazla kişiyi ilgilendiren bedelli askerlik için askere gideceklere altın tavsiyeler, bu tavsiyeler çok işinize yarayacak!

BU TAVSİYELERE DİKKAT!

AKILLI TELEFON KESİNLİKLE YASAK

Artık hayatımızın gerçeği olan ve bir dakika bile yanımızdan ayırmadığımız akıllı telefonunuz ile askere gidemezsiniz. Es kaza telefonunuz yanınızdaysa eğitim birliğinize girişte teslim edebileceğiniz emanet bölümüne bırakabiliyorsunuz. Ayrıca telefonunuzu emanete bırakmayıp ailenize geride gönderebilirsiniz. Bunun için, PTT’nin mobil uygulaması üzerinden bildirim yapmanız gerekiyor.

TESLİM OLDUĞUNUZ BİRLİKTE SİZE NE VERİLECEK?

 • 1 adet kamuflaj (alt-üst) ve deneme imkanı 5-10 dk aralığı
 • 1 adet palaska (kemer)
 • 1 çift bot (en küçük numara 41)
 • 2 adet don- 2 adet çorap
 • 2 adet tişört (kamuflaj içine giyilmekte)
 • 1 adet şapka
 • 1 adet el havlusu
 • 1 çift kulak tıkacı (silah atışı için)

DİĞER ASKERLERDEN AYRI EĞİTİM ALINACAK

Bedelli askerlik yapacaklar diğer askerlerle kesinlikle bir arada bulunmayacak, koğuşları ve eğitim alanları ayrı olacak. Buda yaşanacak olumsuzlukları önleyecektir.

KANTİNE YALNIZ GİTMEK YASAK

Kantine kendi başınıza gitmeniz kesinlikle yasak, bu tür durumlarda komutandan izin alarak komutan refakatinde yani komutanla birlikte kantine gidebiliyor.

TERHİS TARİHİ BİR GÜN SARKABİLİR

Terhis tarihiniz sarkabilir, yemin sonrası hemen terhis edilmeye bilirsiniz. Buna göre, biletlerini terhis tarihine göre alırken bunu göz önünde bulundurmakta yarar var. Yemin töreninden sonra terhis etmeyip, ertesi gün çarşı izni yaptırıp, akşam tekrar birliğe gelip sonrasında terhisinizin yapılabilme ihtimali var.

BİRLİĞİNİZE TESLİM OLURKEN YANINIZDA OLSUN:

 • Ekstra çamaşır, çorap
 • 2 çift terlik (biri banyo, diğeri tuvalet için)
 • pijama takımı (yatarken giyinmek için)
 • eşofman takımı (boş zamanlarda giyinmek için koyu renkli, askeriye ortamına uygun, adedi size kalmış)
 • spor ayakkabı (koyu veya beyaz renkte askeriyeye uygun)
 • bot boyası, fırçası (kesinlikle alın, verilmiyor)
 • 1 adet askılık (kamuflajı asmak için)
 • tırnak makası (törpüsü sökülmüş olacak)
 • traş takımı (jilet, jel, köpük vb)
 • kişisel bakım malzemeleri (cilt kremi vb).

BOTLARINIZI ÇALDIRMAYIN!

Bot kilidi; mutlaka alın, çünkü botların koyulduğu yer çok karışık ve istenmese bile karışma ihtimali varmış, bot kilidi alırsanız yatağınızın numarasıyla aynı olan bölümde birbirine kitleye bilirsiniz.

RAHAT TIRAŞ İÇİN ERKEN KALKIN

Her ne kadar kalkış saati 6 olsa da çok sayıda askerin aynı saatte kalakacağını göz önünde bulundurarak; tıraş, duş gibi eylemleri daha rahat ve hızlı yapabilmek için 5.30 gibi kalkılması yararınıza olacaktır.

KAYIT İŞLEMLERİ UZAMASIN DİYE ÖĞLEDEN ÖNCE TESLİM OLUN

Birliğe teslim olurken öğleden önce olmanız yararınıza olacaktır, zira sizinle birlikte binlerce kişininde aynı şekilde teslim olmak için orada olacağını unutmayın. Kayıt işlemleri sırasında uzun süreler ayakta bekleyeceğinizi göz önünde bulundurursanız zaten ister istemez erken teslim olmak isteyeceksiniz.

BİRLİĞİNİZE TESLİM SIRASINDA İĞNE OLACAKSINIZ!

Grip vb bulaşıcı hastalıkları önlemek için girişte 2 çeşit iğne yapılmakta. İğneler vurulduğu esnada veya sonrasında herhangi bir ağrı, acıya sebep olmadığı gibi yanında bir de olası ateş, ağrı yapma durumuna karşı hap veriliyor.

SÜREKLİ KULLANDIĞINIZ İLACINIZ VARSA

Sürekli kullandığınız ilaçlarınız varsa reçetesiyle birlikte kabul ediliyor; ancak ilaçları yanınızda taşıyamıyorsunuz, revire teslim edip saatlerinizi belirtmeniz gerekiyor, saatiniz geldiğinde revirden gidip ilaçlarınızı temin edebiliyorsunuz.

YAT SAATİ SİZE GÖRE ERKEN OLABİLİR

Tüm askeri birliklerde yat saati olarak 22.00 belirlenmiştir. Bu saatten sonra birlik içinde herhangi bir aktivite yapılmıyor, zaten izinde verilmiyor. Yorgun olacağınız için bu çok sorun olacak bir durum değil…

YEMEK SAATİNDE BEN YEMEYECEĞİM DEME LÜKSÜNÜZ YOK!

Yemeğe katılmamak emre itaatsizlik doğrultusunda suç unsuru olarak kabul edileceğinden yemeseniz bile sıraya girerek yemek saatinde mutlaka yemekhanede olun.

SİLAH EĞİTİMİ

Atış eğitimi 1 gün olarak verilecek ve 25 metreden 3 atış şeklinde olacak.

YATAKHANELERDE DÜZEN ÖNEMLİ

Her zaman şahit olduğunuz askerlik anılarından da aşina olduğunuz gibi askerlikte yattığınız yer önemli, yataklarınız düzenli olmalı ve mutlaka itinalı şekilde toplanmış olmalı.

20 KİŞİLİK BİR MANGA İLE HAREKET EDECEKSİNİZ

En düşük birime manga adı veriliyor ve mangalar aynı giriş saatinde girerek aynı zaman diliminde kayıt altına alınan 20 kişilik gruplardan oluşuyor. Manganın bir üstündeki topluluğa da takım deniliyor, bir takım 4 mangadan, yani 80 kişiden oluşuyor. Her manganın başında kısa dönem çavuşlar bulunmakta. Sorun yaşanmaması için, kısa dönem çavuşların terhis tarihi de hemen hemen bedellilerin kiyle aynı zamanda olmasına dikkat edilmekte…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.