Bedelli Askerlik Başvurusunda Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bedelli Askerlik Başvurusunda Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

2020 bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır ve nelere dikkat etmek gerekir? İşte detaylar…

e-Devlet Üzerinden Bedelli Askerlik Başvurusu

Bedelli askerlik başvuru yapmak için öncelikle e-Devlet şifrenizi almış olmanız gerekiyor. Zaten artık birçok işi e-Devlet üzerinden hallettiğimizden e-devlet hesabı kullanımına hakimiz. 

e-Devlet’e gidikten sonra arama kısmına Milli Savunma Bakanlığı yazmanız gerekiyor. Böylece Milli Savunma Bakanlığı ile ilgili tüm işlemlerinizi yapabileceğiniz bir sayfaya ulaşacaksınız. 

‘Asal Askerlik Hizmet Tercihleri’ kısmına tıkladıktan sonra ‘bedelli askerlik yapma isteği’ seçeceğine ulaşacaksınız.

Buradan, eğer size bedelli çıkmazsa paranızı geri alabileceğiniz askerlik şubesini de seçip kaydetmeniz gerekiyor. 

Kaydet butonuna tıklamadan önce ekranın altında sarı bir kutucuk içinde yazan ödeme detaylarını not almanız işinizi kolaylaştırabilir. 

Kaydet butonuna tıkladıktan sonra ise ödeme ekranı ile karşılaşacaksınız. Buradan sonra işleminize devam edebilmeniz için bedelli askerlik ücretinizi ödemeniz gerekiyor.

2020 Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar?

Milli Savunma Bakanlığı, 2020 için belirlenen bedelli askerlik ücretinin Haziran ayına kadar 35 bin lira, dövizle askerlik ücretinin 5 bin 261 avro olarak belirlendiğini açıklandı. 1 Temmuz – 31 Aralık tarihlerinde ödenecek tutar ayrıca duyurulacak. Dövizle ödeme yapacakların, uzaktan eğitim programını tamamlamaları, başvuru evrakı ile yurt dışı temsilciliklerine başvurarak hak sahibi olduklarının tespit edilmesinin ardından gereken ücreti ödemeleri gerekiyor.

Ödemeler; Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, PTT Defterdarlıklar ve Defterdarlıklara bağlı Mal müdürlüklerine yapılabilir.

Bedelli Askerlik Başvurusunda Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  • Öncelikle başvurusunu yapabileceğiniz son tarih 31 Aralık saat 18.00. Fakat ödemenizi bu ücret üzerinden yapmak istiyorsanız 30 Haziran’ kadar başvurunuzu tamamlamanız gerekmektedir. 1 Temmuz itibari ile başvuru yapanlar, o tarih için belirlencek yeni miktarı ödeyecek. 
  • Başvuruda yükümlülerin yoklamalarını yaptırmaları ve  bedelli askerlik tercihinde bulunmaları gerekiyor. 
  • Ödemenin ise başvurunun ardından 2 ay içerisinde yapılması gerekiyor. 
  • Ödemenin ardından, bedelli askerlik celp tercihlerinizi yapmak için yeniden e-devlete girip, işleminizi devam ettirmeniz gerekecek. 
  • Erteleme hakkınız yoksa başvurularınız kabul edilmeyecektir. 
  • Bakanlıkça belirlenen sayısının üzerinde başvuru gelirse, yükümlüler kura ile belirlenecek.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.