Ana Sayfa Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl İptal Edilir?

Dövizle askerlik başvurusu yaptım

Dövizle askerlik başvurusu yaptım iptal edebilir miyim? Dövizle askerlik başvuruları hangi şartlarda iptal edilir? Milli Savunma Bakanlığı, 2020 yılı bedelli ve dövizle askerlik şartlarını açıkladı. Buna göre, bedelli askerlik ücreti 30 Haziran 2020’ye kadar 35 bin 54 lira olarak belirlendi. Peki Dövizle askerlik başvuruları hangi şartlarda iptal edilir? 

Milli Savunma Bakanlığı, 2020 yılı bedelli ve dövizle askerlik şartlarını açıkladı.

Bedelli askerlik hizmeti kapsamında;

  • 2020 yılında müracaat edecek yükümlülerin başvurularını 31 Aralık 2020 saat 18:00’e kadar tamamlamaları gerekmektedir.
  • Başvuru; yükümlülerin yoklamalarını yaptırmalarını, bedelli askerlik tercihinde bulunmalarını ve belirtilen bedelin tercih tarihinden itibaren iki ay içerisinde ödenmesini içermektedir. Bu nedenle yoklamasını yaptırmayanların öncelikle “Askerliğe Elverişlidir” sağlık kararı almış olması gerekmektedir.
  • Fiilî askerlik hizmetine başlayanlar ile bakaya, yoklama kaçağı ve saklıların bedelli askerliğe başvuru hakkı bulunmamaktadır.
  • 2001 doğumlu ve bu doğumla yoklamaya tabi daha yaşlı yükümlüler ile askerliği ertelenmiş olanlardan (erteleme başlangıç tarihinden önce yoklama kaçağı ve bakaya kalanlar hariç) erteleme süresi içerisinde başvuru işlemlerini tamamlayanlar bedelli askerlikten yararlanacaktır. 2020 yılı celp ve sevk dönemlerinde sınıflandırılmış yükümlülerden erteleme hakkı olmayanların müracaatları kabul edilmeyecektir.
  • Yükümlülerin 30 Haziran 2020 (dahil) saat 18:00’e kadar ödeyecekleri bedel 35.054 liradır. 01 Temmuz-31 Aralık 2020 (dahil) arasında ödenecek bedel ayrıca duyurulacaktır.
  • Bedel ödemeleri; Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası ile PTT Şubelerine veya mal müdürlüklerine yapılabilecektir.
  • Başvuru sayısının Millî Savunma Bakanlığınca belirlenecek sayıdan fazla olması halinde yararlanacak yükümlüler kura ile belirlenecektir.
  • Bedelli askerlikten yararlanacak yükümlülerin kimlikleri, celp ve sevk dönemleri ile temel eğitimi yapacakları birlikleri Ocak 2021 ayında e-Devlet ve askerlik şubelerinden duyurulacaktır.

Dövizle askerlik başvuruları hangi şartlarda iptal edilir?

Dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak üzere yaptıkları başvuruları kabul edilenlerden; Ödemeleri gereken yabancı ülke parasını ödemeyenlerin , Ücret veya maaşları yurt içinden transfer edilenlerin, Yabancı ülkelerde resmi görevle bulunanların. Dövizle askerlik hizmeti dışında diğer statülerde fiili askerlik hizmeti ne başlamış olanların, Oturma veya çalışma iznini iltica nedeniyle aldığı anlaşılanların, Yararlanma şartlarından herhangi birini taşımadıkları sonradan tespit edilenlerin.

Müracaatına ait belgelerde sahtecilik veya resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyanda bulunarak idareyi yanıltmak suretiyle dövizle askerlik başvurusunda bulunduğu anlaşılanların, müracaatları Millî Savunma Bakanlığı tarafından iptal edilir. Müracaatlarına ait resmi belgede sahtecilik veya resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyanda bulunarak idareyi yanıltmak suretiyle dövizle askerlik başvurusunda bulunduğu anlaşılan yeniden dövizle askerlik hizmetinden faydalanma şartları taşısalar dahi başvuruları kabul edilmez.