Askerlik Sorgulama
Askerin Buluşma Noktası

Bedelli Askerlik 26 Yaş ve 20 Bin Lira Olacak

4 129

Bedelli askerlik için beklenti sürerken konuyla ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Çalışmaların başladığı ve 26 yaş, 20 bin lira limitinin getirileceği söylentiler arasında..

2018 yılı bedelli askerlik için yaş ve ücret iddialarına her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Seçim öncesi hükümet yetkilileri tarafından gündeme getirilen önemli konulardan birisi olan bedelli askerlik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici tarafından dikkatli bir şekilde ele alındı. Destici, ‘Bedelli askerliğin ücreti gelire göre belirlenmelidir‘ açıklamasında bulunurken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Devlet Bahçeli, ‘Bedelli askerlik hususunda hem Genelkurmay Başkanlığı hem de Milli Savunma Bakanlığı’nın görüşünün alınması gerektiğini belirtirken, bu konuda yapılacak kapsamlı çalışmalar sonrasında bu konunun olabileceği‘ duruşunu sergiledi.

BEDELLİ ASKERLİK İÇİN 26 YAŞ VE 20 BİN TL ÜCRET FİKRİ BENİMSENDİ

2018 yılı bedelli askerlik ücretini ödeyenler askerlik hizmetinden muaf tutulacak. Bedelli askerlikten elde edilecek kaynak 2018 bütçesine gelir kaydedilmeyecek, 2018 yılı ülke savunma harcamalarına aktarılacak. Bedelli askerliğin devam eden terörle mücadele faaliyetlerinde herhangi bir zafiyet yaratmayacağı bildirildi. 2018 yılı bedelli askerlik uygulaması konuyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı’ndan da olumlu görüş alındığı bildirildi.

2018 yılına kadar 5 kez bedelli askerlik yasası çıkarıldı. İlk olarak 1987 yılında, ardından 1992’de uygulanan bedelli 1999’da Marmara depremi sonrası çıkarıldı. 1987 yılında 18 bin 433, 1992 yılında 35 bin 111 ve 1999 yılında 72 bin 290 kişi olmak üzere toplam 125 bin kişi bedelli askerlik yasasından faydalandı. Son olarak 2014’te bedelli askerlik yasası çıkartıldı. O tarihte 27 yaşını doldurmuş olanlar, 18 bin lira karşılığında askerliğini yapmış sayıldı. 203 bin kişinin faydalandığı ve toplam 3 milyar 671 milyon 100 bin lira gelirin elde edildiği öğrenildi.

ÜLKEMİZDEKİ LİDERLER BEDELLİ ASKERLİK UYGULAMASINA OLUMLU BAKIYOR

Seçim sonrası bir araya gelen Devlet Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görüşmesinde Gündeme gelen 2018 yılı bedelli askerlik konusunda Bahçeli’nin Erdoğan’a, “Bedelli askerliğin hem Genelkurmay Başkanlığı hem de Milli Savunma Bakanlığı’nın görüşünün alınması, bu konuda yapılacak kapsamlı çalışmalar sonrasında olabileceğini” ifade ettiği kaydedildi.

BBP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Mustafa Destici, “Bedelli askerliğin bedeli, gelir düzeyine göre belirlenmelidir” dedi. Bedelli askerliğe ilkesel olarak karşı olduklarının altını çizen Mustafa Destici, şöyle konuştu:

“Askere alma konusunda bir yığılma olduğu açık. Bu noktada gerekli gibi görünüyor fakat kamuoyuna yansıyan rakamları kesinlikle kabul etmiyoruz. Bedelli askerliğin bedeli, gelir düzeyine göre belirlenmelidir. Bedelli uygulaması şehit ailelerini ve şu an askerliğini yapan gençlerimizi incitmemelidir. Bizim talebimiz, buradan elde edilecek gelirlerin bir kısmının SMA (Spinal Müsküler Atrofi) hastalarına ayrılması, bir kısmının askerliğini gönüllü olarak yapan Mehmetçiklerimize verilmesi, bir kısmının şehit ailelerine ayrılması, geri kalan büyük kısmının da savunma sanayine harcanması yönündedir.”

Milli savunma bakanlığı, 2018 Bedelli Askerlik yönteminden faydalanacak olan vatandaşlara, söz konusu hizmetin bedelini ödeyecekleri banka ve hesap numaralını web sitesinde duyurdu. Ayrıca bu ödemeler peşin ve nakit olarak yapılmak zorundadır. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre nakit parası bulunan bireyler ödemelerini yapmaya başlarken, durumu olmayan vatandaşlar ise bankalar ihtiyaç kredisi çekmek için başvuru yapmaktadır.

Geçtiğimiz dönemlerde yürürlüğe giren Bedelli Askerlik 2018 kanunu resmi gazetede de yayınlandı. Birçok birey tarafından yapılan başvurularda da değerlendirmeye alındı. Ayrıca sürecin nasıl işleyeceği hakkında merak edilen sorular da, çıkan kanun sayesinde cevabını buldu.

2018 Bedelli Askerlik Şartları Nelerdir ?
Bedelli Askerlik 2018 kanunundan yararlanmak isteyen bireylerin yerine getirmesi gereken ilk şart, istenilen ücreti peşin bir şekilde ödemektedir.
Ödenen ücret karşılığı alınan dekont askerlik şubesine teslim edilmeli ve gerekli işlemler yapılmalıdır.
Başvuru sahipleri, kendisi veya vekaletnamesi olan avukatları aracılığı da istenilen beyanı verme şansına sahiptir. Ayrıca ilk müracaat askerlik şubesi yerine, doğrudan E-Devlet üzerinden başlatılmalıdır.
Devlet kurumları tarafından belirlenen tarihler arasında söz konusu başvurular yapılmalıdır.
18 yaşını dolduran ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasına rağmen en az 3 sene yurt dışında çalışmış erkekler Bedelli Askerlik 2018 kanundan yararlanabilir.

Bedelli Askerlik 2018 için ödeme yapılabileceği bankalar

Halk Bankası
Ziraat Bankası
Vakıf Bankası

Bedelli Askerlik 2018 yapmak için nereye başvuruluyor?
Bedeli askerlik başvuruları, askerlik şubelerine, konsolosluklara ve Cumhuriyet savıcılarına yapılabilmektedir. Başvuru sırasın da sizden istenen ücreti yatırabileceğiniz banka hesap numaralarını içeren belgeler verilmektedir. Söz konusu ödemeyi gerçekleştirdikten sonra almış olduğunuz dekontu ilgili merceklere teslim ettiğiniz taktirde başvuru işleminiz tamamlanmış olmaktadır. Tüm şartları ve bedelin tamamını istenilen süreler içerisinde ödendiğinde, il ve ilçe kuruları kişinin bedelli askerlik görevini yerine getirdiğine dair karar verir ve bu kararı askerlik şubesine gönderilir. Daha sonra şubede, başvuru sahibini acemi grubuna aktarır. Bedelli Askerlik 2018 başvurunuz kabul edildiği zaman hakkınızda saklı, yoklama kaçağı ve adli soruşturma açılamaz ve yapılamaz. Tabi Bedelli Askerlik 2018 kanunun şartları ve işleyişi değişebilir. 2014 Yılında yürürlüğe giren bu kanun ise, geçici olarak değerlendirilmekteydi. Resmi açıklamalar doğrultusunda Bedelli Askerlik 2018 ücretleri de değişebilmektedir.

4 Yorumlar
 1. ersin kılıç diyor

  Askerlik tarihim 19.06.2018 idi seçimden dolayı ertelendi. 1-10 temmuz arasında yeniden belli olacak. Ama 03-08-1988 doğumluyum tecil hakkımda yok. Fakat bedelli çıkar ise ekim ayından sonra yararlanmak istiyorum. Bu yüzden bu konuyla ilgili ne yapabilirim. Celp dönemi değiştirilebilir mi ?

  1. Admin diyor

   Net bilgiyi askerlik şubenizden öğrenebilirsiniz.Fakat bizim kanaatimize göre faydalanmak isterseniz çıkacak bedelli askerlik yasasından faydalanmanız mümkün.

 2. süleyman diyor

  ersin kardeşimle aynı konudam bende kararsız ve bilgim yok

  1988 doğumluyum benim celb tarihim 09 temmuz da açıklanacak ve sanırım ağustos ta silah altına alacaklar gitmeyi düşünmüyor ancak bu sefer de benim askerliğe gitmediğim için hakkında yapılacak işlemer ve karşıma zorlayıcı çıkacak işlemler neler olabilir.

  1. Admin diyor

   Bedelli askerlik çıkana kadar askerlik altına alınmazsanız sorun olmaz. Bedelliden faydalanabilirsiniz.Karşınıza herhangi bir zorlayıcı işlem çıkmaz.Sizin durumunuzda olan bir çok insan var.Hepsi bedelli yasasını bekliyor.Hükümette bunun farkında.Sıkıntı çıkarmazlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.