Bedelli Askerlik 2016 Hakkında Merak Edilenler

Bedelli Askerlik 2016 Hakkında Merak Edilenler

Bedelli askerlik için uzun süreden beri çalışmalar yürütülmekte. Halkın bir kısmı bedelli askerliği desteklerken bir kısmının ise tamamen karşı çıkması 2016 için yapılan bedelli askerlik çalışmalarını etkiliyor diyebiliriz.

2016 senesinde bedelli askerlik yasası çıkacak mı?

Askerlik çağına gelmiş, askerliğini bedelli olarak yapmak isteyen birçok gencin beklediği bedelli askerlik 2016’da tekrardan çıkacak mı?

Sizlerin de bildiği gibi en son çıkan bedelli askerlik yasası 2014 yılında çıkmış ve sadece 1988 yılından önce doğmuş olanları kapsamıştı. Hal böyle olunca yararlanmak isteyen birçok genç yaşı tutmadığından yararlanamamıştı. 2014 yılında çıkan bedelli askerlik 18 bin lira ödeyen ve 1988 yılından önce doğmuş gençler için oldukça avantajlıydı. 12 ay askerlik yapmak yerine, 18 bin lira ödemek günümüz şartlarında daha avantajlı ve cazip gelmişti. 2016 yılında ise bedelli askerlik çıkarsa, kaç yaşındakileri kapsayacak ve ne kadar ücret ödeneceğini büyük bir merak konusu.

2016 senesinin yaklaşmasıyla birlikte mecliste gizlice görüşmelerin yapıldığı bilinmektedir. Son çıkan yasadan bir önceki yasada çıkan bedelli askerlik için 30 yaş sınırı ve 30 bin TL ücret şartı olunca çok fazla başvuru olmadı. Çünkü 30 bin TL ödemeye herkesin gücü yok. Fakat 2014 yılında çıkan 18 bin TL’lik bedelli herkesin gözüne cazip gelmişti.

Yeni tasarlanması planlanan bedelli askerlik yasasına göre;

  • Yıllık net geliri 12 bin TL’nin altında olan ya da hiç bir geliri bulunmayanların bedel ödememeleri,
  • Yıllık geliri asgari ücretin üstüne çıktığı anda borçlu sayılmayı kabul etmeleri,
  • Yıllık geliri 12 bin ila 25 bin arasında olanların 10 bin TL bedel ödemeleri,
  • Yıllık net geliri 25  bin ila 60 bin arasında olan vatandaşların 15 bin TL ödemeleri,
  • Son olarak yıllık geliri 60 bin üzerinde olanların ise 15 bin TL ödemeleri,

Kararlaştırılmıştır. Fakat bunların hepsi daha taslak olmakla birlikte çıkıp çıkmayacağı bile net değildir.

Bedelli askerliğin çıkmasına karşı çıkan vatandaşların sayısının da önemli olduğunu vurgulayan yetkililer her kesime uygun bir tasarı hazırlığı içerisinde olduklarını bildirmişlerdir.

En son 2014 yılında çıkan bedelli yasasında 1988 yılından önce doğanlar yararlanıp, 18 bin TL bedel ödeyerek askerliklerini bedelli olarak yapmışlardı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.