Ana Sayfa Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Bedelli Askerlik 2011 Seçimlerden önce bedelli askerlik ? Seçimlerden sonra bedelli askerlik ?

Bu haberin fotoğrafı yok

2011 bedelli askerlik çıkacak mı? Kimler bedelli askerlik yapacak ? bu yönde alınan kararlar şuan sözleşmeli er ve erbaş alımına olumlu yanıt verdi. Bedelli askerlik için yapılak açıklama:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya dönüşünde Esenboğa Havalimanı’nda basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başbakan, “Tayyip Erdoğan olarak böyle bir sorumluluğun altına giremem.” dedi.

CHP’nin bedeli askerlikle ilgili yasa teklifinin sorulması üzerine Erdoğan, “Bunun neresi proje, böyle proje mi olur? Ayak üstü yolda giderken proje açıklanır mı? Bedelli askerlik ne getirir, götürür, halkın tavrı nedir, ne değildir, parası olan var, olmayan var. Parası olana bedelli buyur kullan diyeceksin, bu da gitsin yapsın diyeceksin. Benim vatandaşımın belli kesimi mağdur etmeyeceğine inansaydık bunu hallederdik. Polisin haklı talebini masaya getirdik, yıllarca çözülmeyen sorunu, TSK ile konuşarak çözdük.” diye konuştu.

Gündemlerinde bedelli askerlik konusunun olmadığını belirten Erdoğan, konuyu şu sözlerle bitirdi: “Ben Tayyip Erdoğan olarak böyle bir sorumluluğunun altına giremem. Parası olan var, olmayan var. Parası olan bastıracak kurtulacak, parası olmayan askerliği yapacak.”

CHP…

İktidar oldukları takdirde askerlik süresini kısaltacaklarını bildiren Kılıçdaroğlu, “Askerlik süresini 9 aya, aşamalı olarak ise 6 aya indireceğiz. Üniversite de okuyanlar okulları bittiklerinde mezun olacak. Biz böyle deyince hemen başladılar, ‘böyle olursa memleketi kim savunacak?’ Orduyu güçlendireceğiz. Senin çocuğun 21 gün askerlik yapıyor da garibanınki niye günlerce yapsın. Binlerce genç evlenmek için bekliyor. Askere gidemediği için evlenememiyor. İşine gücüne bakamıyor” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, askerlik süresini kademeli olarak 9 aya ardından 6 aya indirecek ve bedelli askerliği içeren kanun tekliflerini meclise sunduklarını söyledi. Kanun teklifinde bedelli askerliği belli bir gelir düzeyinin üzerindekiler için ücret karşılığında, bu düzeyin altındakiler için ise bedelsiz olarak teklif ettiklerini belirten Kılıçdaroğlu, hükümetin bu konuda “Vay efendim sen bunu nasıl söylersin? Şeklinde tepki gösterdiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, tekliflerinin içinde bedelli askerlikten elde edilecek parayla öğrenci yurtları kurulmasının da yer aldığını belirterek, hükümetin aslında bu konuyu kabul etmediğini savundu.

Askerlik süresinin önce 9 aya ardından 6 ayan indirecek bir teklif sunduklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, bu yasa kapsamında Milli Savunma Bakanlığı bütçesinin de saydam ve hesap verilebilir şekle dönüştürülmesini istediklerini vurguladı. Teklifte profesyonel ordu talebinin olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, “Milyonlarca kişi niye silah altına alınıyor. Daha güçlü, etkin bir ordu olsun. Binlerce insan sıra bekliyor ne zaman askere gideceğim diye. Evlenecek askerlik bekliyor. İşe girecek gazetede ilan var ‘Askerliğini yapmış’ ‘ben yapmadım’ başvurma diyor daha en başından. Devlet de aynı şeyi söylüyor.” ifadelerini kullandı.

Bu bekleyenlerin kısa dönem askerliğini yapıp bitirmesini teklif ettiklerini aktaran Kılıçdaroğlu, “Varlıklı olanlar bedel ödesin, varlıksız olanlardan herhangi bir ücret ödenmesin. ‘Vay efendim siz bunu nasıl söylersiniz?’. Biz bunu söyleriz. Niye söyleriz. Araştırırız, bakarız, doğruluğunu ölçeriz, ondan sonra söyleriz. Birileri gibi söylemeyiz.” ifadelerini kullandı.

Kanun teklifinde, “Bedelli askerlik yapacaklardan alınacak ücretlerle öğrenci yurdu yapılacak” şartı koştuklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: “Önemli bir değişime imza atıyoruz. O para silah alımı için kullanılmayacak. Bu güne kadar Türkiye Cumhuriyeti’nin çözemediği yurt sorununu çözeceğiz. Onlar bedelli ya da bedelsiz askerliğe değil biz yurt yapacağız ya kafayı ona takmışlar. Eyvah çocuklar yine karanlık odaklara teslim olamayacaklar. Şu CHP’nin düşündüğüne bak. Onu düşünüyorlar.”

MHP…

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, ‘bedelli’nin siyasi istismar konusu yapılmadan ele alınması gerektiğini söyledi. MHP Grup Başkanvekili, hükümetin askerlikle ilgili yaptığı çalışmayı seçimden önce Meclis’e getirmesini istedi. MHP’nin, Türkiye’nin ihtiyaçlarını dikkate alacak makul bir çözüm konusunda düşüncelerini ifade edeceğini belirten Vural, CHP’nin bedelli askerlikle ilgili yasa teklifinin ise istismar aracı olmaması gerektiğini kaydetti.